To klon jawor z pięknie ukształtowaną koroną i walcowatym pniem. Cieszy się dobrym zdrowiem i szacunkiem gospodarzy, brakuje mu tylko tytułu pomnika przyrody. Obok na słupie energetycznym gnieździ się para bocianów białych. Niestety, wybrały to miejsce nieświadome niebezpieczeństwa, jakie im grozi ze strony prądu elektrycznego. Na szczęście energetycy założyli im stalową platformę, na której umieścili gniazdo.
- Bliskość niebezpiecznych przewodów, wystających izolatorów, nieosłoniętych przyłączy i transformatorów stanowi poważne zagrożenie, szczególnie dla słabo latających młodych. Czasami zdarza się, że w wyniku spięcia zapala się całe gniazdo ze znajdującym się wewnątrz lęgiem.
- Pozostawione na polach plastikowe sznurki do snopowiązałek i prasowania słomy, coraz częściej wykorzystywane są wraz z innymi materiałami do wyścielania gniazda. Sznurki łatwo oplątują się wokół nóg przebywających w gnieździe młodych, które szamocząc się i próbując uwolnić z pułapki, powodują zaciskanie pętli. Tworzą się obrzęki i otwarte rany, aż w końcu uszkodzona kończyna ulega deformacji lub ob-umiera. Nierzadko dorosłe ptaki wyrzucają niepełnosprawnego potomka lub przestają podawać mu pokarm. Nieszczęśnik skazany jest na po-wolne umieranie.
? Część bocianów ponosi śmierć na skutek stosowania w rolnictwie chemicznych środ-ków ochrony roślin. Ptaki, zjadając zatrute szkodniki upraw, głównie owady i gryzo-nie, zjadają zawartą w nich truciznę. Na skutek kumulowania się trucizny bocian ginie.
- Bociany zabijane są przez ludzi podczas przelotów. Np. w Libanie, Syrii, na Cyprze i we Włoszech istnieje okrutny zwyczaj strzelania dla sportu do odpoczywających ptaków. W biedniejszych krajach afrykańskich, polowania na bociany prowadzi się w celach konsumpcyjnych.
- Zdarzają się przypadki, że bociany giną podczas migracji w wyniku kolizji stad z samolotami. Śmierć ponoszą wówczas ptaki i piloci, niszczone są samoloty.