r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kolektory słoneczne

Ogrzewanie solarne zyskuje coraz większą popularność głównie z dwóch względów: pozwala dbać o środowisko naturalne oraz minimalizuje wydatki związane z wykorzystaniem energii (ogrzewanie domu, energia elektryczna). Kolektory słoneczne na terenie Polski są użyteczne przez cały rok, a jeden kolektor pozwala wytworzyć nawet kilka tysięcy kilowatów energii. Ogrzewanie solarne może być więc alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Zakup kolektora słonecznego nie jest wielkim wydatkiem, biorąc pod uwagę późniejsze oszczędności. Pomocne okazują instytucje państwowe, które gwarantują dofinansowania do kolektorów. Wystarczy sporządzić wniosek (w czym często pomagają firmy sprzedające kolektory), by otrzymać nawet do kilkudziesięciu procent dopłaty. W kolektorach słonecznych energia promieniowania słonecznego przekształcana jest w energię cieplną – to proces konwersji fototermicznej. Instalacja grzewcza wykorzystująca energię słońca składa się z: kolektora słonecznego, zbiornika zwanego też akumulatorem, w którym poprzez spiralne wymienniki wypełnione cieczą roboczą ciepło oddawane jest wodzie, automatyki i układu bezpieczeństwa w skład, którego wchodzi m. in. pompka wymuszająca obieg cieczy roboczej w kolektorach i wymienniku ciepła. 


Niewątpliwą zaletą ogrzewania solarnego jest całkowicie darmowa energia. Pomijając wydatki związane z zakupem samego kolektora i niewielkimi kosztami eksploatacji, uzyskiwane ciepło będzie w pełni darmowe! Co więcej, promieniowanie słoneczne jest wykorzystywane (dotyczy terenu Polski) nawet przez 1 900 godzin w ciągu roku. Montując 1-2 kolektory słoneczne, można bez problemu zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne domu jednorodzinnego lub siedziby firmy. Dla wielu osób zainteresowanych kolektorem słonecznym, problemem jest zakup odpowiedniego urządzenia. Na szczęście polski rynek oferuje już szeroki wybór systemów solarnych, które są doskonale dopracowane i od lat wykorzystywane w krajach Europy Zachodniej. Solidny system solarny składa się nie tylko z kolektora, ale również odpowiednio dobranych podzespołów, które pomagają wykorzystać potencjał energii słonecznej. Oczywiście można samemu złożyć zestaw (kolektor, zbiornik ciepłej wody, orurowanie, pompa, zbiorniki wyrównawcze itd.) i zaoszczędzić nieco gotówki, ale nie będzie on tak niezawodny, jak profesjonalny system solarny dobrej marki. Kolektor słoneczny znajduje zastosowanie w wielu miejscach, a jego eksploatacja nie przysparza żadnych problemów. Dlatego warto zdecydować się na inwestycję w alternatywne źródło energii, która będzie przynosić zyski przez długie lata. 

Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: