Partnerami trzydnickiego gimnazjum będą szkoły z Hiszpanii, Słowenii, Danii, Łotwy i Niemiec. Niemiecka placówka będzie koordynatorem wspólnego projektu i to ona zorganizuje w październiku pierwsze spotkanie.
Przez trzy lata młodzież będzie poznawać systemy kształcenia i rynki pracy. Koordynatorka projektu i jednocześnie nauczycielka języka angielskiego w gimnazjum w Trzydniku Dużym Anna Skrzypek uważa, że temat jest bardzo ciekawy i może się okazać niezwykle użyteczny. - Mamy nadzieję, że gimnazjaliści lepiej poznają oczekiwania i wymagania europejskiego rynku pracy, a także dowiedzą się jakie możliwości daje młodemu człowiekowi Europa, zarówno w kontekście kształcenia, jak i rynku pracy. To zaś przyczyni się do lepszego planowania ścieżki kariery i znalezienia wymarzonej pracy - mówi Anna Skrzypek.
Podobnie jak w innych projektach, również teraz uczestnicy zajęć będą się ze sobą komunikować wyłącznie po angielsku, a pieniądze z programu "Erasmus+" zostaną wykorzystane na wizyty uczniów i nauczycieli w szkołach partnerskich. Dzięki temu młodzież będzie mogła poznać swoich rówieśników, ich zainteresowania, zwyczaje i kulturę, a to powinno się przyczynić do rozwijania ważnych w szkole i pracy umiejętności. Chodzi m.in. o zdolność do krytycznego myślenia, kreatywność, podejmowanie inicjatyw, twórcze rozwiązywanie problemów, rzetelna ocena własnej wartości oraz znajomość języków obcych. Efekty wspólnej pracy mają być na bieżąco zamieszczane na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej.
Projekt "Europejskie możliwości" będzie realizowany w Trzydniku Dużym i pozostałych szkołach do czerwca 2018 roku. Przed dwoma laty miejscowe gimnazjum zakończyło finansowany jeszcze z europejskiego programu "Comenius" inny projekt pod hasłem "SOUL - Sports Opporunities Unite Lives". Oprócz Polski uczestniczyły w nim placówki z Belgii, Francji, Norwegii i Wielkiej Brytanii.