Rocznicowe spotkanie w miejscowym ośrodku kultury, które odbyło się w poniedziałek 11 listopada, poprzedziła msza święta w w kościele w Woli Trzydnickiej, połączona z poświęceniem samochodu gaśniczego dla OSP Trzydnik Duży.
Eucharystię w intencji ojczyzny odprawili proboszcz parafii w Woli Trzydnickiej ksiądz Jerzy Król i Dziekan Dekanatu Zaklikowskiego, jednocześnie proboszcz parafii w Olbięcinie ksiądz Henryk Bogdanienko, który poświęcił nowy samochód dla strażaków z Trzydnika Dużego. Po mszy uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i zapalili znicze przy znajdującym się przy kościele pomniku św. Jana Pawła II.
Drugą część rocznicowych uroczystości, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym, rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu. Potem o znaczeniu święta niepodległości mówił wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin, a list od starosty kraśnickiego odczytała Agnieszka Lenart. Uczestnicy obchodów zostali udekorowani biało-czerwonymi kotylionami, które wykonali instruktorzy ośrodka kultury, a rozdawali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olbięcinie.
Kolejnym punktem spotkania w ośrodku kultury był występ spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z Olbięcina, przygotowany pod kierunkiem dyrektor Krystyny Maciąg oraz nauczycielek - Izabeli Karwat, Małgorzaty Nowak i Moniki Budy.
Uczestnicy poniedziałkowej uroczystości mieli również okazję do posłuchania koncertu pieśni i najpiękniejszych arii Stanisława Moniuszki w wykonaniu solistów Teatru Muzycznego w Lublinie. Zaprezentowali je - sopranistki Anna Barska i Mariola Zagojska oraz baryton Patrycjusz Sokołowski, którym akompaniowała pianistka Alesia Aleksandrowicz. Dopełnieniem tej części obchodów było podsumowanie Powiatowego Konkursu Plastycznego "Malowane nuty Moniuszki", w którym jury oceniło ponad 80 prac młodych plastyków z powiatu kraśnickiego. Najciekawsze propozycje zostały zaprezentowane na pokonkursowej wystawie.
Ponadto w miejscowej Pracowni Orange została przygotowana ekspozycja "Józef Piłsudski i Legiony w kolorach Mirka Szponara", który zajmuje się cyfrową koloryzacją i rekonstrukcją starych zdjęć. Wystawę można oglądać do końca roku.
Poniedziałkowe obchody zakończyło wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni.
Uczestnicy rocznicowego spotkania w trzydnickim ośrodku kultury mogli również skosztować "grochówki Piłsudskiego", którą serwowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich "Łychowianki" z Łychowa Szlacheckiego.
Obchody narodowego święta w Trzydniku Dużym mają także sportowy charakter. W niedzielę 10 listopada w hali sportowej miejscowej szkoły odbył się Gminny Turniej Piłki Siatkowej, a na piątek 15 listopada jest planowany Niepodległościowy Turniej Warcabowy. Zawody siatkarzy wygrała pierwsza drużyna KS GOK Trzydnik Duży. Na drugim miejscu uplasowali się "Tatusiowe", trzecie miejsce zajął KS GOK Trzydnik Duży II, a czwarte - "Młodzi". Po zakończeniu rywalizacji organizatorzy zafundowali zawodnikom "marcińskie rogaliki" i biało-czerwoną... oranżadę. W piątkowym turnieju warcabowym wezmą udział uczniowie gminnych szkół, a otwarte dla publiczności zawody rozpoczną się w trzydnickiej hali sportowej o 9.00.
Wcześniej, bo w środę 13 listopada, członkowie Klubu Seniora "Radość życia" zapraszają na patriotyczny poranek. W programie jest wspólne czytanie nowel polskich pozytywistów, nawiązujące do tegorocznej edycji "Narodowego czytania", śpiewanie patriotycznych pieśni i wystawa haftu krzyżykowego Haliny Drzewiej-Sosnówki.
101 lat niepodległej
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)