Zespół Obrzędowy "Herody", który w tym roku obchodzi jubileusz 35-lecia, tworzy już drugie pokolenie mieszkańców Budek i Trzydnika Dużego. Kultywująca dawne tradycje grupa jest kulturalną wizytówką nie tylko gminy Trzydnik Duży, ale także powiatu kraśnickiego i województwa lubelskiego. Od początku działalności inscenizacje "Herodów" były bardzo dobrze odbierane zarówno przez widzów, jak i etnografów, którzy cenią widowisko za oryginalną formę artystyczną. Walory te doceniali wielokrotnie jurorzy licznych przeglądów, konkursów i festiwali teatralnych, a potwierdzeniem kunsztu scenicznego była nagroda ministra kultury i niedzielny sukces na przeglądzie w Lublinie, który zorganizowali pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw kultury ludowej Zdzisław Podkański, Stowarzyszenie "Piast", Fundacja Ochrony i Rozwoju Twórczości Ludowej oraz Dom Kultury LSM.
Zespół "Herody" powstał oficjalnie 3 listopada 1983 roku. Wśród jego założycieli byli Feliks Magdziak, Szymon Grabowski, Eligiusz Bis, Jan Tracz i Jan Grabowski, a w skład grupy weszli mieszkańcy Budek i Dębińszczyzny (obecnie Trzydnik Duży). W ten sposób chcieli kultywować przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję kolędowania. Chodząc po wioskach, wiejscy aktorzy wystawiali widowisko "Herody", do którego sami uszyli stroje. Przy okazji występów zbierali pieniądze najpierw na zakup działki, a potem także budowę świetlicy oraz małego boiska sportowego.
W 1997 roku zespół poszerzył swój skład i repertuar. Razem z członkiniami Koła Gospodyń Wiejskich w Budkach, przygotował "Misterium Męki Pańskiej" według scenariusza księdza Józefa Sądeja. Potem wystawiał je w kościołach południowo-wschodniej Polski, a zebrane datki przeznaczał na budowę miejscowej kaplicy. Podczas występów w kolejnych latach grupa zbierała pieniądze na wyposażenie świątyni.
Zespół z Budek od 35 lat prowadzi nie tylko działalność artystyczną i społeczną, ale również wychowawczą, odtwarzając widowiska, których początki sięgają teatru średniowiecznego. Członkowie grupy w przystępny i widowiskowy sposób prowokują widzów do refleksji, stale wzbogacając elementy dekoracyjne swoich przedstawień.
Źródło: http://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-ogolnopolskie-wyroznienie-dla-herodow-z-budek,18678.html?p=1
(fot. arch. GOK w Trzydniku Dużym)