r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Kultura

Maria Hempel na ziemi trzydnickiej
15-09-2023

Maria Hempel na ziemi trzydnickiej

Nazywana „cichą bohaterką Powstania Styczniowego” i związana z ziemią trzydnicką Maria Hempel nie jest postacią powszechnie znaną. Jej dokonania postanowili przybliżyć organizatorzy cyklu wydarzeń, których zwieńczeniem będzie przekazanie opieki nad odnowionym grobem botaniczki i etnografki Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Rzeczycy Ziemiańskiej.

Wstępem do uroczystości, która jest planowana na przyszły tydzień, był cykl prelekcji i wykładów, wygłoszonych w piątek 15 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym.

Na widowni zasiadło około 100 osób, w tym inicjatorzy upamiętnienia Marii Hempel, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, gminnych władz i jednostek samorządowych, duchowni, młodzież szkolna z nauczycielami oraz mieszkańcy gminy Trzydnik Duży.

Witając zebranych dyrektor ośrodka kultury Ewa Sobota przypomniała, że wszystko zaczęło się od artykułu prof. Bożenny Czarneckiej, który ukazał się w "Gazecie Trzydnickiej" we wrześniu 2019 roku. Inspiracją dla autorki była jej wizyta na cmentarzu w Rzeczycy Ziemiańskiej, gdzie znajduje się grób Marii Hempel. Plany dalszego upowszechniania wiedzy o jej zasługach i związkach z ziemią trzydnicką pokrzyżowała pandemia, ale po kilku latach starań jej nagrobek został odnowiony, a za kilka dni zostanie przekazany społeczności szkolnej jako "Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski".

Podczas piątkowej konferencji o "Kobietach Wolności i ich udziale w powstaniu styczniowym" mówił Jacek Rogala z lubelskiego oddziału IPN. Wykład "Maria Hempel - od Puchaczowa do Węglina. Działalność patriotyczna, etnograficzna i botaniczna" wygłosiła prof. Bożenna Czarnecka z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a o udziale "Lubelszczyzny w powstaniu styczniowym" opowiedział Mateusz Haberek z Oddziału Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Muzeum Narodowego w Lublinie.

Prelekcjom w trzydnickim ośrodku kultury towarzyszyły wystawa "Maria Hempel - kobieta niepodległości" i ekspozycja prac uczestników konkursu plastycznego z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego, połączona z wręczeniem nagród laureatom. Pierwszą przygotowali pracownicy trzydnickiego ośrodka kultury, którzy dotarli m.in. do dokumentów i zdjęć Marii Hempel. W konkursie plastycznym jury w trzech kategoriach oceniło 21 propozycji i przyznało 9 nagród oraz 12 wyróżnień. Laureaci odebrali je z rąk wójta gminy Trzydnik Duży Krzysztofa Serafina, Jacka Rogali z lubelskiego oddziału IPN i członka Zarządu Powiatu Kraśnickiego Henryka Flisa, który był inicjatorem współpracy prof. Czarneckiej z trzydnickim ośrodkiem kultury.

Wśród gości piątkowego spotkania byli również: sekretarz gminy Trzydnik Duży Tomasz Mularczyk, dyrektorzy szkół oraz proboszczowie parafii w Rzeczycy Ziemiańskiej ksiądz Jan Wilk i w Rzeczycy Księżej ksiądz Andrzej Szałęga.

Oprócz poszerzenia wiedzy na temat powstania styczniowego goście mogli też spróbować zupy "zieleniny", przyrządzonej m.in. z łobody i pokrzywy oraz ciastek maślanych z dodatkiem ziół i jadalnych kwiatów, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łychowie Szlacheckim.

Odnowiony przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie nagrobek Marii Hempel zostanie odsłonięty i poświęcony w środę 20 września. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą, połączoną z wręczeniem aktu przekazania opieki nad nagrobkiem uczniom ZSP w Rzeczycy Ziemiańskiej.

Wszystkie wydarzenia są elementem promocji Województwa Lubelskiego w ramach programu "Warto być Polakiem". Organizuje je Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym pod honorowym patronatem Oddziału IPN w Lublinie, we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Rzeczycy Ziemiańskiej.

Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej Maria Hempel na ziemi trzydnickiej
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

ANKIETA OZE

Ankieta OZE
PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: