Wstępem do uroczystości, która jest planowana na przyszły tydzień, był cykl prelekcji i wykładów, wygłoszonych w piątek 15 września w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku Dużym.
Na widowni zasiadło około 100 osób, w tym inicjatorzy upamiętnienia Marii Hempel, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, gminnych władz i jednostek samorządowych, duchowni, młodzież szkolna z nauczycielami oraz mieszkańcy gminy Trzydnik Duży.
Witając zebranych dyrektor ośrodka kultury Ewa Sobota przypomniała, że wszystko zaczęło się od artykułu prof. Bożenny Czarneckiej, który ukazał się w "Gazecie Trzydnickiej" we wrześniu 2019 roku. Inspiracją dla autorki była jej wizyta na cmentarzu w Rzeczycy Ziemiańskiej, gdzie znajduje się grób Marii Hempel. Plany dalszego upowszechniania wiedzy o jej zasługach i związkach z ziemią trzydnicką pokrzyżowała pandemia, ale po kilku latach starań jej nagrobek został odnowiony, a za kilka dni zostanie przekazany społeczności szkolnej jako "Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski".
Podczas piątkowej konferencji o "Kobietach Wolności i ich udziale w powstaniu styczniowym" mówił Jacek Rogala z lubelskiego oddziału IPN. Wykład "Maria Hempel - od Puchaczowa do Węglina. Działalność patriotyczna, etnograficzna i botaniczna" wygłosiła prof. Bożenna Czarnecka z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a o udziale "Lubelszczyzny w powstaniu styczniowym" opowiedział Mateusz Haberek z Oddziału Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Muzeum Narodowego w Lublinie.
Prelekcjom w trzydnickim ośrodku kultury towarzyszyły wystawa "Maria Hempel - kobieta niepodległości" i ekspozycja prac uczestników konkursu plastycznego z okazji 160 rocznicy powstania styczniowego, połączona z wręczeniem nagród laureatom. Pierwszą przygotowali pracownicy trzydnickiego ośrodka kultury, którzy dotarli m.in. do dokumentów i zdjęć Marii Hempel. W konkursie plastycznym jury w trzech kategoriach oceniło 21 propozycji i przyznało 9 nagród oraz 12 wyróżnień. Laureaci odebrali je z rąk wójta gminy Trzydnik Duży Krzysztofa Serafina, Jacka Rogali z lubelskiego oddziału IPN i członka Zarządu Powiatu Kraśnickiego Henryka Flisa, który był inicjatorem współpracy prof. Czarneckiej z trzydnickim ośrodkiem kultury.
Wśród gości piątkowego spotkania byli również: sekretarz gminy Trzydnik Duży Tomasz Mularczyk, dyrektorzy szkół oraz proboszczowie parafii w Rzeczycy Ziemiańskiej ksiądz Jan Wilk i w Rzeczycy Księżej ksiądz Andrzej Szałęga.
Oprócz poszerzenia wiedzy na temat powstania styczniowego goście mogli też spróbować zupy "zieleniny", przyrządzonej m.in. z łobody i pokrzywy oraz ciastek maślanych z dodatkiem ziół i jadalnych kwiatów, które przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łychowie Szlacheckim.
Odnowiony przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie nagrobek Marii Hempel zostanie odsłonięty i poświęcony w środę 20 września. Uroczystość rozpocznie się mszą świętą, połączoną z wręczeniem aktu przekazania opieki nad nagrobkiem uczniom ZSP w Rzeczycy Ziemiańskiej.
Wszystkie wydarzenia są elementem promocji Województwa Lubelskiego w ramach programu "Warto być Polakiem". Organizuje je Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym pod honorowym patronatem Oddziału IPN w Lublinie, we współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Rzeczycy Ziemiańskiej.