Te i inne osiągnięcia grupy z Węglina podczas niedzielnych obchodów przypomniała kierownik zespołu Ewa Miśkiewicz, która m.in. zaprezentowała film, podsumowujący minione 10-lecie "Świtezi". Za swoją działalność jubilaci otrzymali dyplom od Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Medal Starosty Kraśnickiego Andrzeja Rolli oraz okolicznościowy grawer i nagrodę wójta gminy Trzydnik Duży Krzysztofa Serafina, przyznaną na wniosek dyrektor miejscowego ośrodka kultury Ewę Sobotę.
Jubilaci odbierali życzenia i gratulacje również od członków zaprzyjaźnionych zespołów, stowarzyszeń i KGW. Wśród gości byli również radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch, członek zarządu powiatu kraśnickiego Henryk Flis, sekretarz gminy Trzydnik Duży Tomasz Mularczyk, dyrektor Muzeum Wsi Lubelskiej Bogna Bender-Motyka, asystent posłanki Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek Michał Stawiarski, dyrektor kancelarii marszałka województwa Katarzyna Janiszewska, prezes Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej Wioletta Wilkos i kraśnicki regionalista Andrzej Wojtan oraz dziekan Dekanatu Zaklikowskiego ksiądz Henryk Bogdanienko.
Ksiądz Bogdanienko poprowadził krótką modlitwę i dokonał tradycyjnego poświęcenia pokarmów, które rozpoczęło Wielkanocne Spotkanie, organizowane rotacyjnie przez kolejne koła gospodyń wiejskich w gminie Trzydnik Duży od 1996 roku, z trzyletnią przerwą spowodowaną pandemią.
Podczas uroczystości wystąpiły solistki - Julia Twardygrosz z Węglina i Julia Pietras ze Zdziechowic, a także KGW z Woli Trzydnickiej, Rzeczycy Księżej i Łychowa Gościeradowskiego oraz Kapela Ludowa z Trzydnika Dużego.
Natomiast niedzielny wieczór był pełen modlitwy i zadumy. Na placu przy remizie OSP w Węglinie odbyło się drugie plenerowe Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu "Świtezi". Po raz pierwszy zespół zaprezentował je przed rokiem najpierw w Węglinie, a potem także w Kraśniku. W tegorocznym przedstawieniu autorzy wprowadzili kilka zmian w scenariuszu i nowe elementy do niektórych scen, a wśród aktorów byli debiutanci. - Wszyscy aktorzy spisali się znakomicie. Pogoda była zdecydowanie lepsza niż przed rokiem, a frekwencja jeszcze wyższa niż na premierze - podsumowuje Ewa Miśkiewicz. Jednocześnie dziękuje wszystkim instytucjom, firmom i osobom, które wsparły przygotowanie niedzielnego wydarzenia, w tym indywidualnym mieszkańcom Węglina i innych miejscowości w gminie Trzydnik Duży.
Zespół "Świteź" tworzy 17 osób w wieku od 13 do 42 lat, ale wiele osób stale deklaruje chęć włączenia się w przygotowanie kolejnych przedstawień. W niedzielnym misterium łącznie wystąpiło ponad 30 wykonawców, od 10-letnich dzieci po artystów w wieku prawie 60 lat.
Pomysłodawcy inscenizacji już zadeklarowali, że będą pracować nad następnym widowiskiem, które w przyszłym roku postarają się zaprezentować przed świętami wielkanocnymi.
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)