W ten sposób wszyscy udali się w podróż do przeszłości i miejsc, których już nie ma albo wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś. Widzowie razem z bohaterkami widowiska zaglądali do przedwojennych domów, dotykali tradycji, doświadczali radości i żalu z faktu, że sztetla już nie ma.
- Publiczność, zgromadzona w naszej sali widowiskowej nie była wyłącznie biernym obserwatorem wydarzeń scenicznych. Widzowie wzięli udział m.in. w sondzie na temat Żydów, która rozpoczynała przedstawienie. W trakcie widowiska zostali poczęstowani chałką szabasową, przygotowaną przez aktorów, a przed spektaklem otrzymali specjalny słowniczek. Znaleźli w nim m.in. informacje o tym co to jest jidysz, święto Chnuka, synagoga czy sztetl - relacjonuje dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym Ewa Sobota.
Autorzy przedstawienia wykorzystali m.in. stare fotografie przedstawiające miejsca, w których mieszkali, pracowali i żyli kraśniccy Żydzi oraz fragmenty książek: "Hania, Rosa, Talila. Historie kraśnickich Żydówek" Mariusza Bieńka, "Skarby" Patrycji Dołowy i "Na krawędzi chaosu" Krystyny Modrzewskiej. Spektakl wyreżyserowała inicjatorka grupy teatralnej Monika Nitkiewicz-Mitrut, która podczas pracy nad widowiskiem konsultowała się z Magdaleną Pulikowską.
"Sztetl Kraśnik" to czwarty spektakl amatorskiej grupy "Notoco senior", który miał swoją premierę w maju 2022 roku w kraśnickiej synagodze.
Zespół "Notoco senior", działający przy Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku, tworzą: Barbara Gawlik, Kazimiera Hałabis, Teresa Kawęcka, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Barbara Pulikowska i Halina Sobczyk.
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)