- To było ogromne wyzwanie, ale dzięki zaangażowaniu i pracy około 30 wykonawców, udało się uzyskać nadzwyczajny efekt. Widziałam wszystko na próbach, także na miejscu niedzielnej inscenizacji, ale atmosfera uroczystości, tłumy wiernych i niezwykle pozytywne opinie uczestników przerosły nasze oczekiwania - przyznaje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową reżyserka, scenarzystka i kierownik zespołu "Świteź" Ewa Miśkiewicz.
Do tej pory grupa prezentowała inscenizację przeważnie w kościołach, nie tylko w gminie Trzydnik Duży. W tym roku w Niedzielę Palmową misterium odbyło się na boisku przy OSP w Węglinie i składało się z sześciu scen - z arcykapłanami, ostatnia wieczerza, ogród oliwny, sąd u arcykapłanów, zaparcie się Piotra i Jezus u Piłata oraz droga krzyżowa.
Była znakomita gra aktorska, ciekawa scenografia, oryginalne rekwizyty i podniosła atmosfera. - Jestem pełna uznania dla wszystkich wykonawców. Mimo, że po raz pierwszy misterium prezentowaliśmy w zupełnie innej przestrzeni, każdy potrafił się odnaleźć w nowym otoczeniu, a część musiała się wykazać odwagą i hartem ducha. Wprawdzie pogoda nam sprzyjała, ale było dość chłodno, a teren, na którym graliśmy poszczególne sceny był podmokły. Mimo to część aktorów występowała w sandałach, a niektórzy nawet boso - podkreśla Ewa Miśkiewicz, dziękując wszystkim, którzy mieli swój udział w niedzielnej inscenizacji.
Profesjonalizm i zaangażowanie aktorów docenili także uczestnicy uroczystości, którzy przyjechali do Węglina nie tylko z miejscowości w gminie Trzydnik Duży, ale również z powiatu kraśnickiego, a nawet z województwa podkarpackiego. Byli także zagraniczni goście, m.in. przedstawiciele miasta Sławuta, którzy przyjechali na zaproszenie partnerskiego Kraśnika oraz Katarzyna Janiszewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, starosta kraśnicki Andrzej Rolla, wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin i prezes Stowarzyszenia "Wschód Lubelskich Serc Michał Stawiarski, którzy zaproponowali zespołowi z Węglina powtórzenie Misterium Męki Pańskiej w innych miejscach. Członkowie "Świtezi" nie wykluczyli przyjęcia tej propozycji, ale szczegóły nie zostały jeszcze ustalone.
Szacuje się, że w niedzielnej uroczystości w Węglinie mogło wziąć udział nawet około 500 osób.
W plenerowym misterium, do którego przygotowania rozpoczęły się pod koniec lutego, wystąpiło około 30 wykonawców. W tym roku "Świteź", którą tworzą artyści w wieku od 9 do około 40 lat, przy czym większość stanowią nastolatkowie i niewiele ponad 20-letni członkowie zespołu, będzie obchodzić jubileusz 10-lecia.
(fot. O. Koziej-Kula)
Źródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-pierwsze-misterium-meki-panskiej-w-plenerze-foto,26880,1.html