Świetlica powstała w budynku wielofunkcyjnym w Agatówce, wybudowanym z inicjatywy Wacława Kosikowskiego w latach 1986 - 1994. W latach 90. minionego wieku znajdowała się tutaj szkoła podstawowa dla uczniów klas I - III z Agatówki i Salomina, a obecnie są tu kaplica i baza miejscowej OSP.
Pomieszczenia na potrzeby świetlicy przygotowali społecznie sami mieszkańcy, wspierani przez grupę interwencyjną Urzędu Gminy Trzydnik Duży. Razem odświeżyli ściany, sufity i podłogi, a także kupili m.in. meble kuchenne i do kącika dla najmłodszych, stół do tenisa, rower stacjonarny do ćwiczeń i piłkarzyki. Materiały remontowe i wyposażenie zostały zakupione ze środków funduszu sołeckiego.
To dziesiąty taki obiekt w gminie Trzydnik Duży, który działa w strukturze miejscowego ośrodka kultury. Pierwsze świetlice rozpoczynały działalność w latach 90. minionego wieku z inicjatywy ówczesnego dyrektora GOK Andrzeja Szczesiaka, wspieranego przez urząd gminy i jednostki OSP. Początkowo były to świetlice w Rzeczycy Ziemiańskiej, Rzeczycy Księżej, Budkach, Zielonce i Trzydniku Dużym, a potem w Olbięcinie i Łychowie Gościeradowskim. W 2012 roku dołączyła do tej listy świetlica w Woli Trzydnickiej, a dwa lata później także w Węglinie. W sezonie jesienno-zimowym podobne obiekty działają również w Dąbrowie, Liśniku Małym i Węglinku. Ta ostatnia od ubiegłego roku działa na stałe.
Wszystkie są miejscem spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, a w kilku przypadkach utworzenie świetlic było również inspiracją do powołania kół gospodyń wiejskich.
Inicjatorzy powstania świetlicy w Agatówce mają nadzieję, że takie koło powstanie także w tej miejscowości. Jej nazwa pochodzi od imienia mieszkanki, znanej z mądrości i życzliwości. Według ustnych przekazów osadnictwo w Agatówce liczy około 200 lat. Miejscowość słynie m.in. z kilkusetletniego dębu "Marcel", nazwanego tak na część mieszkańca, który ochronił drzewo przed wycięciem.
Nowa świetlica w Agatówce jest czynna w piątki w soboty od 16.00 do 20.00.
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)