Pierwszym punktem uroczystości była msza święta w kościele w Woli Trzydnickiej, po której uczestnicy obchodów złożyli wieńce i kwiaty przy pomniku św. Jana Pawła II.
Druga część narodowego święta odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzydniku, gdzie każdy z gości otrzymał okolicznościowe kotyliony, przygotowane w świetlicach w Rzeczycy Księżej i Węglinku. Do 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w swoich przemówieniach nawiązywali wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin, starosta kraśnicki Andrzej Rolla i Michał Stawiarski, dyrektor biura poselskiego Kazimierza Chomy. Wśród gości byli również: członek zarządu Powiatu Kraśnickiego Henryk Flis, sekretarz gminy Tomasz Mularczyk, radni, proboszczowie parafii w Woli Trzydnickiej - ksiądz Jerzy Król i w Dąbrowie - ksiądz Janusz Kucz, dyrektorzy szkół oraz członkowie miejscowego Klubu Seniora "Radość życia" i kół gospodyń wiejskich.
Wszyscy obejrzeli spektakl muzyczno-poetycki "Potrzeba nam wolności...", w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olbięcinie, przygotowany pod kierunkiem Małgorzaty Nowak i Izabeli Karwat.
Czwartkowa uroczystość była również okazją do podsumowania projektu "(Nie)zapomniane tradycje na Ziemi Trzydnickiej", realizowanego od czerwca do października przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Ziemi Trzydnickiej, za pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki wsparciu Unii Europejskiej lokalni twórcy ludowi, poeci i członkowie kół gospodyń wiejskich brali udział w sesjach zdjęciowych, promujących lokalne dziedzictwo kulturowe. Fotografie złożyły się na wystawę, zaprezentowaną uczestnikom narodowego święta. Goście mogli również skosztować produktów regionalnych, o które zadbały panie z kół gospodyń wiejskich w Woli Trzydnickiej i Łychowie Szlacheckim.
Dopełnieniem tej części uroczystości był występ Zespołu "Świteź" z Węglina z widowiskiem obrzędowym "Darcie pierza".
Organizatorzy dziękują Olimpii Koziej-Kuli oraz Magdalenie Ciosek i Sławomirowi Nowakowi z GOK za przygotowanie wystawy "(Nie)zapomniane tradycje na Ziemi Trzydnickiej", a wolontariuszowi Sebastianowi Krawczyńskiemu za słodkie pyszności w biało-czerwonych barwach.
Na okolicznościowym spotkaniu w ośrodku kultury obchody narodowego święta w gminie Trzydnik Duży się nie skończyły. W planach na listopad są jeszcze m.in.: turnieje szachowe, warcabowe i tenisa stołowego, lekcje śpiewu, warsztaty tworzenia kotylionów, zajęcia kulinarne, wystawy i niepodległościowy marsz nordic walking. Wszystko będzie się odbywać zarówno w siedzibie GOK, jak i gminnych świetlicach wiejskich, a ostatnim akcentem będzie koncert "Do kraju tego", który w ramach "Roku Norwidowskiego", odbędzie się 1 grudnia.
Pełny program obchodów jest dostępny na profilu trzydnickiego ośrodka kultury na Facebook’u.
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)
Źródło: IAS24
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-potrzeba-nam-wolnosci-foto,26126,1.html