Do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego "Pleciugi" zgłosiły wieniec, który brał udział w konkursie gminnym. - To kompozycja w kształcie kosza z motywami motyli na stalowym stelażu, upleciona ze zbóż, kwiatów i ziół, które zbierałyśmy od wiosny na naszych polach, łąkach i w lasach. Na początku miałyśmy inną koncepcję, ale gdy okazało się, że nie wszystkie zioła po ususzeniu wyglądają efektownie, zmieniłyśmy pomysł. Wieniec przygotowywałyśmy wieczorami przez trzy yugodnie - mówi w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową, reprezentująca grupę z Rzeczycy Księżej Monika Latek. Jednocześnia podkreśla, że już sam udział w konkursie wojewódzkim był dużym wyróżnieniem, tym bardziej, że wieniec wykonany przez "Pleciugi" był jednym z dwóch z powiatu kraśnickiego.
"Pleciugi", które tworzą mieszkanki sołectw Rzeczyca Księża i Owczarnia, działają zaledwie od pół roku. - Nazwę wymyśliła jedna z koleżanek, która chciała zakończyć przedłużającą się dyskusję na ten temat. I tak "gadanie" zwane "pleceniem" okazało się pożyteczne. Swoją nieformalną siedzibę mamy… w starej piwnicy, przystosowanej i wyposażonej na nasze potrzeby, a nazywanej "pleciugarnią" - dodaje Monika Latek.
Członkinie grupy połączyły wspólne zainteresowania, którymi dzielą się podczas wewnętrznych warsztatów. Razem gotują, pieką i wyszywają na szydełku, a swoje umiejętności konfrontują w różnych konkursach. Niedawno "Pleciugi" dotarły do finału wojewódzkiego konkursu "Kobieta wyjątkowa, gospodarna", w którym otrzymały wyróżnienie w kategorii potraw za "kaszę jaglaną z podagrycznikiem i płatkami mniszka lekarskiego". W konkursie brały również udział - serweta haftowana kilkoma ściegami i bułeczki z nadzieniem owocowym.
Pierwszym konkursem, w którym wystartowała grupa, był gminny konkurs palm wielkanocnych. Potem panie piekły i gotowały lokalne przysmaki na różne imprezy, w tym akcje charytatywne, oraz startowały w konkursach o szerszym zasięgu. Teraz zapowiadają, że będą dalej rozwijać się w kierunku kulinarnym i rękodzielniczym, a dotychczasowe sukcesy motywują je do rozwijania swoich umiejętności.
(fot. "Pleciugi")
Żródło: IAS 24
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-pleciugi-na-dozynkach-wojewodzkich,25803.html