Jeszcze przed niedzielnym spotkaniem sześcioosobowe zespoły mają wykonać z surowców wtórnych model pojazdu przyszłości. Praca może się odnosić do dowolnego sposobu podróży, ma być przygotowana w formie słownej i plakatowej, a wkład finansowy nie może przekroczyć 50 złotych. Podczas finału drużyny będą mieć wo wykonania cztery kolejne zadania - koncepcyjne, konstrukcyjne i artystyczne oraz "zadanie niespodziankę" zgodnie z wyznaczonymi przez organizatorów instrukcjami.
- Wszystkie wymagają od uczestników twórczego myślenia, umiejętności zarządzania czasem i organizowania pracy zespołowej. W ten sposób chcemy ich motywować do rozwijania postaw badawczych, a także uczyć odwagi i śmiałości w realizowaniu pomysłów, twórczego rozwiązywania problemów oraz kreatywnego spojrzenia na teraźniejszość i przyszłość - mówi dyrektor Zespołu Publicznych Placówek Oświatowych w Rzeczycy Ziemiańskiej Dorota Kałasz,, która jest współorganizatorem Gminnego Dnia Kreatywnego Myślenia.
W czasie, gdy drużyny będą realizować swoje zadania, widzowie będą mogli zasiąść przy "kreatywnym stoliku", gdzie będą na nich czekać łamigłówki, rebusy, czy układanie Kostki Rubika. Za tę część spotkania będą odpowiadać członkowie Klubu Wolontariusza z Publicznego Gimnazjum w Trzydniku Dużym, którzy przygotowują również "kreatywny poczęstunek".
Program Międzyszkolnego Dnia Kreatywnego Myślenia uzupełnią występy artystów z miejscowego ośrodka kultury oraz "Interaktywne pokazy z wynalazkami Leonarda da Vinci". Choć ten był z wykształcenia artystą, a nie uczonym, to jego projekty i wynalazki dotyczą różnych dziedzin wiedzy, od historii i sztuki epoki renesansu, przez matematykę czy fizykę po przyrodę. Podczas prezentacji uczniowie będą mogli sprawdzić funkcjonowanie i zastosowanie części mechanizmów i urządzeń, wynalezionych przez wybitnego Włocha. Autorzy pokazów przekonują, że wykład i praca z podręcznikiem nie muszą dominować we współczesnym modelu nauczania. - Zdajemy sobie sprawę, że 45-minutowe warsztaty nie są panaceum na wszystkie bolączki oświaty, ale fakt, że uczniowie mogą zobaczyć w praktyce jak są wykorzystywane prawa fizyki i samodzielnie obsłużyć każdy z eksponatów, może okazać się sposobem budowania pozytywnego nastawienia do nauki - mówią autorzy pomysłu.
Patronem honorowym i głównym sponsorem dnia kreatywnego myślenia jest wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień. W realizację projektu aktywnie włączyła się również miejscowa firma recyklingowa "Akpol", a rolę patrona strategicznego pełni Fundacja Wspierania i Rozwijania Kreatywności z Otwocka, która jest jednocześnie organizatorem Międzynarodowej Olimpiady Kreatywności "Destination Imagination" w Polsce.