Uroczyste spotkanie odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego, który był organizatorem konkursu dla kół gospodyń wiejskich. Trzy najbardziej aktywne KGW za dbanie o lokalne tradycje otrzymały nagrody finansowe, które mogły przeznaczyć na zakup strojów ludowych. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Węglinie.
- Do tej pory korzystaliśmy z profesjonalnych wypożyczalni albo z pomocy życzliwych ludzi. Dzięki wygranej w konkursie mamy uszyte na miarę męskie i damskie tradycyjne stroje lubelskie dla połowy grupy - cieszy się kierownik artystyczny Zespołu "Świteź" z Węglina Ewa Miśkiewicz. Razem z innymi członkami grupy odebrała wyróżnienie od członka Zarządu Województwa Lubelskiego Zdzisława Szweda oraz dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWL Ewy Szałachwiej. Laureatom towarzyszyli wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin i dyrektor miejscowego ośrodka kultury Ewa Sobota.
Członkowie zespołu cieszą się z nagrody, ale zdają sobie sprawę, że potrzeby są większe. - Kupiliśmy stroje dla 5 kobiet i 5 mężczyzn, ale nie mamy dla nich profesjonalnych butów. Poza tym na razie ubraliśmy 10 osób, a grupa liczy 20 członków. Ewentualni sponsorzy są mile widziani, a ze swojej strony będziemy szukać kolejnych okazji na pozyskanie środków z innych źródeł - zapowiadają artyści ze "Świtezi".
Jury konkursu oceniało prezentacje, filmy, opowiadania, zdjęcia i wiersze, które ukazywały historię i inne walory "małych ojczyzn". Koło z Węglina zgłosiło prezentację zatytułowaną "Z sercem do polskiej tradycji", w której uwzględniły swój wkład w organizację gminnych dożynek, obchodów Dnia Herbu i święta pieczonego ziemniaka oraz imprez dla dzieci i dorosłych.
Jeszcze w latach 80. minionego wieku mieszkanki Węglina spędzały długie, zimowe wieczory na darciu pierza, któremu towarzyszyły rozmowy przy zastawionym stole, przyśpiewki, a nawet tańce. Tę tradycję w formie artystycznej kultywuje zespół "Świteź", który prezentuje widowisko zatytułowane "Darcie pierza". W październiku ubiegłego roku grupa z Węglina otrzymała za nie nagrodę specjalną na 32. Wojewódzkim Konkursie "Ludowe obrzędy i zwyczaje" w Sędziszowie Małopolskim.
Widowisko to jest również w planach zespołu na najbliższe tygodnie. W drugiej połowie kwietnia grupa zaprezentuje je na 19. Międzywojewódzkim Przeglądzie Grup Obrzędowych "Wątki Folkloru Ludowego" w Starym Dzikowie. Zgodnie z podkarpacką tradycją spektakl będzie mieć tytuł "Piórnia".
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)