Uznanie jurorów zdobyło widowisko "Piórnia", nawiązujące do tradycji darcia pierza na wsi. - Jurorzy zwrócili uwagę m.in. na rekwizyty, które wykorzystujemy podczas tego spektaklu. Mamy na przykład walonki z czasów przedwojennych, specjalne sita "przetaki" i dawne naczynia "gliniaki". Te i wiele innych rekwizytów odnaleźli członkowie naszego zespołu, przeszukujący dawne chałupy i strychy - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej kierownik grupy Ewa Miśkiewicz.
Podczas konkursu "Ludowe obrzędy i zwyczaje" wystąpiło 9 zespołów. "Świteź" była jedyną grupą spoza województwa podkarpackiego.
Premiera "Piórni" odbyła się w listopadzie ubiegłego roku na Powiatowym Przeglądzie Twórczości Artystycznej wsi w Trzydniku Dużym. Na początku 2020 roku zespół z Węglina zaprezentował to widowisko w Tarnogrodzie, a w miniony weekend - w Sędziszowie Małopolskim na Podkarpaciu.
Grupa na razie nie ma sprecyzowanych planów, ale jej członkowie deklarują, że są otwarci na kolejne prezentacje "Piórni".
Zespół "Świteź" tworzy kilkanaście osób. W większości są to młodzi mieszkańcy gminy Trzydnik Duży w wieku od 16 do ponad 20 lat.
Źródło: https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-piornia-w-podkarpackim-konkursie-obrzedowym,24107.html?p=1