Numer umowy | RPLU.04.01.00-06-042/09-06 |
Beneficjent | Gmina Urzędów |
Wartość projektu | 2 997 950,07 PLN |
Dofinansowanie UE | 2 520 514,63 PLN |
Oś, działanie | IV. Społeczeństwo informacyjne/ 4.1. Społeczeństwo informacyjne |
Obszar realizacji projektu | Wilkołaz, Urzędów, Gościeradów, Trzydnik Duży, Kraśnik, Zakrzówek, Szastarka |
Uwagi | Projekt partnerski |
Wójt Gminy Trzydnik Duży informuje o zakończeniu realizacji projektu pn.: ,,Kompleksowa Informatyzacja Gmin Powiatu Kraśnickiego”współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013, Oś Priorytetowa IV, Działanie 4.1 Społeczeństwo Informacyjne.
Umowa o dofinansowanie projektu zastała podpisana 16 czerwca 2010r. Projekt realizowany był w partnerstwie gmin wchodzących w skład konsorcjum gmin powiatu kraśnickiego tj. Gmina Gościeradów, Gmina Kraśnik, Gmina Szastarka, Gmina Trzydnik Duży, Gmina Urzędów (Lider), Gmina Wilkołaz i Gmina Zakrzówek.
W ramach projektu zakupiono nowy sprzęt informatyczny dla urzędów gmin a także rozbudowano sieci komputerowe, przeprowadzono adaptacje pomieszczeń na serwerownię, wdrożono VOiP, ujednolicono i odnowiono platformę oprogramowania komputerowego oraz zainstalowano specjalistyczne oprogramowania do pracy urzędów. Ponadto, w urzędach gmin wdrożono system elektronicznego obiegu dokumentów, elektronicznej skrzynki podawczej, utworzono elektroniczną bazę pism i wniosków. W ramach projektu utworzono także publiczne punkty dostępowe do Internetu w postaci sieci HOT-SPOT oraz kiosków informacyjnych zainstalowanych na terenie urzędów gmin. Nadajniki HOT – SPOT umożliwiają odbieranie sygnału internetowego zarówno w budynkach jak i w najbliższym sąsiedztwie. Ponadto, mieszkańcy Gminy Gościeradów mają możliwość z bezpłatnego korzystania z Internetu, dzięki zainstalowaniu na terenie Gminy Gościeradów masztów wraz z nadajnikami i antenami służącymi rozsyłania sygnału Internetowego.
Głównym celem realizacji Projektu jest rozwój elektronicznych usług dla ludności i podmiotów gospodarczych przez przygotowanie organizacyjno-techniczne regionu Powiatu Kraśnickiego (obszar oddziaływania wiejski) oraz wyrównanie dysproporcji w zakresie dostępu i wykorzystania Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych dla szybkiego i sprawnego zarządzania regionem poprzez: - usprawnienie pracy urzędów dzięki wprowadzeniu elektronicznych środków przekazu informacji i dokumentów oraz mechanizmów kontroli i przepływu pracy w urzędzie;
- przygotowanie urzędów do przyjmowania i realizacji spraw zainicjowanych drogą elektroniczną,
- zgodnie z wymaganiami ustawowymi;
- przygotowanie urzędów do realizacji nowych funkcji informacyjnych na rzecz instytucji, podmiotów gospodarczych i obywateli regionu (kreowanie społeczeństwa informacyjnego); - zwiększenie dostępu do szerokopasmowego Internetu mieszkańcom regionu kraśnickiego.
Współpracujące, w ramach Konsorcjum Gminy wierzą, że budowana platforma teleinformatyczna będzie trwałym oraz solidnym oparciem dla nowej epoki społeczeństwa informacyjnego i pomocnym narzędziem dla wszystkich – zarówno obywateli, jak również lokalnego biznesu, innych instytucji oraz partnerów zagranicznych. W bezpośredni sposób wpłynie również na poprawę warunków ekonomicznych i atrakcyjności inwestycyjnej obszaru, a zatem pozytywnie wpłynie warunki życia jego mieszkańców. Realizacja projektu przyczyni się do zainspirowania następnych inwestycji związanych ze strategią innowacji, w następstwie czego zostaną utworzone miejsca pracy.