W dniach 16-21 stycznia IMGW prognozuje stopniowy spadek temperatury na terenie kraju. W nocy 16/17 przewidywana jest temperatura minimalna -13°C na północnym wschodzie oraz lokalnie w kotlinach karpackich. W okresie od 17 do 21 (niedziela-czwartek) temperatura minimalna wyniesie do -14°C na północnym wschodzie oraz lokalnie w rejonach podgórskich. W nocy 15/16 na północnym wschodzie oraz w Sudetach prognozuje się opady o natężeniu umiarkowanym, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm.
REKOMENDACJE DLA LUDNOŚCI1
Aby nie dopuścić do odmrożeń i wychłodzenia organizmu należy:
ubierać się stosownie do temperatury na zewnątrz. Gdy planujemy dłuższe przebywanie na dworze należy ubierać się warstwowo, najlepiej w odzież z naturalnych tkanin lub tkanin typu polar. Ważne, aby ubranie nie utrudniało krążenia krwi;
nosić odpowiednie, ciepłe obuwie, które nie będzie ograniczało możliwości poruszania palcami;
nosić ocieplane, luźne rękawice i czapkę zasłaniającą czoło i uszy.
Nie należy zasłaniać twarzy szalem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożeń.
Przed wyjściem na mróz warto posmarować odkryte części ciała (policzki, nos, brodę) kremem ochronnym lub wazeliną – szczególnie dotyczy to dzieci.
Przebywając na dworze, nie należy stać nieruchomo na zimnie; gdy zaczynamy odczuwać chłód warto zwiększyć aktywność fizyczną – przestępować z nogi na nogę, podskakiwać, rozcierać ręce itp.
W żadnym wypadku nie wolno spożywać na mrozie alkoholu, sprzyja to wychładzaniu organizmu.
Warto, o ile to nie jest konieczne, w najbardziej mroźne dni ograniczyć pobyt na dworze. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci oraz osób starszych.
REKOMENDACJE DLA SŁUŻB I INSTYTUCJI REAGOWANIA KRYZYSOWEGO – PRZYPOMNIENIE
Stała kontrola (np. co 1,5 h) miejsc przebywania osób bezdomnych.
Włączenie w skład zespołu interwencyjnego ratownika medycznego (PCK lub inne podmioty dysponujące przeszkolonymi wolontariuszami) – ocena stanu zdrowia, pomoc na miejscu, podejmowanie decyzji o przewiezieniu do szpitala.
Dowożenie ciepłych posiłków do miejsc przebywania bezdomnych.
Zapewnienie współpracy Policji i Straży Miejskiej z noclegowniami i schroniskami. W warunkach zagrożenia życia do noclegowni powinny trafiać nawet osoby pod wpływem alkoholu.
Uczulenie izb przyjęć i centrów ratunkowych, aby nie wypisywać osób bezdomnych w nocy (konieczny kontakt z Policją lub Strażą Miejską w celu przewiezienia do schroniska).
Uwrażliwianie społeczeństwa, aby informowało o osobach zagrożonych wychłodzeniem.
Zaaktywizowanie ośrodków pomocy społecznej w celu wsparcia osób które ze względu na stan zdrowia, biedę lub ograniczenia mentalne nie są w stanie zapewnić sobie ogrzewania.
Przy utrzymującej się przez kilka dni temperaturze -100C i poniższej uruchomienie koksowników.
Wszystkie służby kryzysowe powinny wykorzystywać w jak najszerszym zakresie środki masowego przekazu (szczególnie rozgłośnie radiowe) oraz media społecznościowe do informowania i ostrzegania ludności o możliwych poważnych utrudnieniach w transporcie.
W sytuacji utrudnień na drogach i szlakach kolejowych zapewnienie sprawnego przekazywania informacji o przebiegu zdarzenia i prognozie jego zakończenia do osób, które nie biorą bezpośredniego w nim udziału (np. kierowców stojących w korku lub podróżnych w unieruchomionym pociągu). W pragmatyce działań służb należałoby uwzględnić ewentualną obsługę osób narażonych pośrednio na negatywne skutki zakłóceń w ruchu kolejowym lub drogowym.
1Szczegółowe rekomendacje przy odczuwalnej temperaturze dla organizmu: http://rcb.gov.pl/wp-content/uploads/Rekomendacje_UTCI.pdf.