Majowe warsztaty poprowadzili studenci z Fundacji Rozwoju Wolontariatu, która jest koordynatorem projektu "Mała ojczyzna - wspólna sprawa". W całej Polsce uczestniczy w nim 50 szkół, w tym kilkanaście z województwa lubelskiego. Trzydnickie gimnazjum to jedyna placówka w powiecie kraśnickim i jedna z nielicznych w kraju, które realizują taki projekt już drugi raz.
Jego celem jest promocja wiedzy obywatelskiej wśród gimnazjalistów i uczniów szkół średnich z miejscowości do 20 tysięcy mieszkańców.
Podczas wtorkowych obrad młodzi radni mieli, m.in. wybrać jedną z trzech uchwał, które ich zdaniem powinny być zrealizowane w gminie. Dotyczyły one budowy sieci Wi-Fi, organizacji imprezy charytatywnej i budowy parku linowego. Większość uczniów opowiedziała się za siecią Wi-Fi. W trakcie symulowanych obrad ich uczestnicy przyjęli również uchwałę o utworzeniu Młodzieżowej Rady Gminy.
Zanim gimnazjaliści przystąpili do dyskusji i głosowań wysłuchali informacji na temat praktycznych zasad funkcjonowania samorządu i jednostek samorządowych, które przekazali wójt Franciszek Kwiecień i jego zastępca Dariusz Maciąg. Obradom przysłuchiwali się również radny Michał Herbet i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym Ewa Sobota.
Podsumowaniem projektu będzie w przyszłym tygodniu gra terenowa, której uczestnicy będą wykonywać różne zadania, m.in. w miejscowym banku, urzędzie i ośrodku kultury oraz kompleksie sportowym. Na przykład na boisku jeden z uczniów będzie musiał pokonać z zawiązanymi oczami labirynt, po którym poprowadzą go członkowie jego drużyny. Poza tym gimnazjaliści mają przygotować i przeprowadzić wśród mieszkańców ankietę na temat najbardziej oczekiwanych przez nich inwestycji.
Oficjalne podsumowanie projektu "Mała ojczyzna - wspólna sprawa", który wspiera Fundacja Banku BGK, odbędzie się we wtorek 7 czerwca.