O jej utworzeniu młodzież dyskutowała w poniedziałek 8 czerwca podczas ostatniego z trzech warsztatów, które prowadziła koordynatorka projektu w powiecie kraśnickim, jednocześnie absolwentka miejscowego gimnazjum Angelika Stasiak. W obradach uczestniczył wójt gminy Trzydnik Duży Franciszek Kwiecień, który pozytywnie odniósł się do pomysłu powstania młodzieżowej rady.
Podczas poniedziałkowego spotkania młodzież przegłosowała także pomysł bezpłatnego dostępu do internetu poprzez WiFi w każdym sołectwie.
O atutach i brakach gminy Trzydnik Duży debatowano również podczas warsztatów, które odbyły się pod koniec maja i na początku czerwca. "Mapę atrakcji", czyli listę zalet i potrzeb młodzież wypisała na specjalnej koszulce z wizerunkiem wójta, którą przekazała Franciszkowi Kwietniowi.
Dzięki projektowi "Mała ojczyzna - wspólna sprawa" gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych poznają zasady funkcjonowania samorządu, uczą się samodzielności, a także szukają pomysłów na zaktywizowanie rówieśników do wspólnych działań na rzecz swoich lokalnych społeczności. Spotkania, prowadzone przez wolontariuszy, przeszkolonych przez Fundację Rozwoju Wolontariatu, odbywają się w formie "nauki przez zabawę", a nie tradycyjnych prelekcji czy wykładów.
Podobnie będzie to wyglądać podczas gry terenowej, która zakończy realizację projektu. W poniedziałek 15 czerwca gimnazjaliści wyruszą do kilku punktów w Trzydniku Dużym, gdzie przy pomocy wolontariuszy będą rozwiązywać zadania związane z tematyką projektu. Na przykład w urzędzie gminy zmierzą się z systemem podatkowym, w ośrodku kultury poznają ofertę tej placówki, a w aptece spróbują w bezpieczny sposób pozbyć się przeterminowanych leków.
W realizację tych i innych zadań Angelika Stasiak chce włączyć także dorosłych mieszkańców, na przykład panie z Koła Gospodyń Wiejskich i druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli Trzydnickiej. Na najlepszych uczestników gry czekają puchary, medale i inne nagrody.
We wspólnym przedsięwzięciu Fundacji Rozwoju Wolontariatu i Fundacji Banku BGK, uczestniczy 20 gimnazjalistów z Trzydnika Dużego. W całym kraju w projekcie bierze udział tylko 45 szkół.
Żródło: IAS24
Gimnazjaliści jak samorządowcy
fot. GOK w Trzydniku Dużym