- Grupa istnieje od kilku lat, ale odkąd działa przy miejscowej świetlicy, która powstała w czerwcu 2012 roku, jej rozwój nabrał tempa. Zespół poszerzył swój skład, ale jego członkowie przez 10 lat grali na własnych instrumentach, które są już tak zniszczone, że nie nadają się do dalszej eksploatacji - mówi dyrektor trzydnickiego ośrodka i autorka wniosku o dofinansowanie Ewa Sobota.
Dzięki unijnemu wsparciu GOK kupił altówkę, akordeon, keyboard i gitarę elektryczną, a także sprzęt nagłaśniający, czyli mikser, głośniki, mikrofony, wzmacniacz gitarowy, statywy i pulpity.
Zdaniem dyrektor Soboty wszystko bardzo się przyda, ponieważ "Świteź" zajmuje się nie tylko działalnością wokalno-muzyczną, ale również teatralną, organizując lub współuczestnicząc w organizacji wielu wydarzeń kultywujących lokalne tradycje. To m.in.: sobótki, dożynki, Dzień Herbu, Festiwal Wsi, Święto Pieczonego Ziemniaka, a także festyny rodzinne, zabawy choinkowe, warsztaty kulinarne, Maliniaki, przeglądy twórczości artystycznej wsi oraz festiwale i przeglądy kolędnicze.
Na jednej z takich imprez zespół "Świteź" miał już okazję "przetestować" zakupy. Korzystając z nowych instrumentów i nagłośnienia wystąpił podczas tegorocznego Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Wsi, gdzie zdobył wyróżnienie. W najbliższych planach są także warsztaty muzyczne dla najmłodszych mieszkańców Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej, które odbędą się w ramach Lokalnego Uniwersytetu Ludowego.
Realizacja projektu pod nazwą "Wyposażenie w instrumenty i sprzęt nagłaśniający zespołu Świteź działającego przy świetlicy wiejskiej w Węglinie" kosztowała niespełna 19,5 tysiąca złotych, z czego ponad 12,5 tysiąca to środki z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.