Chętnych do kultywowania wielkanocnych tradycji nie zabrakło. W zajęciach uczestniczyło 40 osób, zarówno młodzież, jak i dorośli mieszkańcy gminy.
Warsztaty prowadził Mariusz Dubiel ze Słodkowa Drugiego, który na własnych dziełach najchętniej wykorzystuje motywy sakralne i zwierzęce, nawiązujące do rodzącego się życia, a także sceny z życia Jezusa. Artysta maluje również wizerunki Matki Bożej, ponieważ, jak sam tłumaczy, Matka Chrystusa jest tą, która ma prowadzić do zmartwychwstałego Jezusa oraz przypominać o ludzkiej naturze Syna Bożego, który żył tak jak my i we wszystkim był do nas podobny oprócz grzechu.
Środowe zajęcia Mariusz Dubiel poprzedził krótką prelekcją o wielkanocnych zwyczajach, a potem uczestnicy warsztatów obejrzeli wybrane jego prace.
Dalsza część spotkania to już tylko mozolna praca nad pisankami, wykonywana pod okiem mistrza. W finale 5 osób, które zdaniem prowadzącego wykonały najładniejsze pisanki, otrzymały w nagrodę prace Mariusza Dubiela.
Organizację warsztatów wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Kraśniku.
Zdobytą podczas zajęć wiedzę uczestnicy warsztatów mogą wykorzystać podczas trwającego jeszcze dorocznego Konkursu Wielkanocnej Plastyki Obrzędowej. Pisanki, palmy i pająki można dostarczać do trzydnickiego GOK-u do 15 kwietnia. Najciekawsze propozycje zostaną zaprezentowane na pokonkursowej wystawie, a prace prowadzącego warsztaty Mariusza Dubiela będzie można podziwiać dzień później na Krakowskim Przedmieściu w Lublinie.
Pisankowe arcydzieła
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)