r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

IAS 24: Comenius - w gimnazjum
01-10-2013

IAS 24: Comenius - w gimnazjum

Publiczne Gimnazjum w Trzydniku Dużym odwiedzili uczniowie i nauczyciele z kilku placówek europejskich, którzy wspólnie uczestniczą w programie „SOUL – Sports Opporunities Unite Lives”, finansowanym z europejskiego programu „Comenius”.
Byli to przedstawiciele szkół z Francji, Belgii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. Wszystkie placówki współpracują w ramach przedsięwzięcia, którego celem jest propagowanie sportu i zdrowego stylu życia.  
 
Zanim zagraniczni goście dotarli do Trzydnika Dużego, zwiedzili Kraków i Wieliczkę. Od samego początku pobytu w Polsce nie tylko podziwiali atrakcje turystyczne, ale też z zapałem zaczęli uczyć się podstaw naszego języka. Nauka okazała się na tyle skuteczna, że tego samego dnia wieczorem witali się po polsku z rodzinami, u których gościli przez kolejne cztery dni.
 
Pierwszy dzień pobytu w Trzydniku Dużym rozpoczęła nauka poloneza, którą prowadziła nauczycielka wychowania fizycznego Dorota Nyk. Goście doskonale wywiązali się z tego zadania, ponieważ po niespełna dwóch godzinach wykonywali ten taniec lepiej niż niektórzy ich polscy rówieśnicy. Byli tacy, którym zajęcia spodobały się tak bardzo, że nawet kilka dni później zwiedzali lubelskie ulice w takt poloneza. 
 
Po intensywnym wysiłku fizycznym młodzież przeniosła się do Gminnego Ośrodka Kultury, by wspólnie przygotować, znane głównie z Polski, pierogi. Chociaż ręce młodych kucharzy pracowały niezwykle sprawnie, a stoły szybko zapełniały się jedzeniem, gotowe pierogi rozchodziły się również błyskawicznie. Potem wraz z instruktorką Anną Słabczyńską młodzież poznawała tajniki lubelskiej wycinanki, a wykonane prace zostały zaprezentowane na wystawie w ośrodku kultury. 
Ostatnim punktem pierwszego dnia spędzonego w trzydnickim gimnazjum była wycieczka rowerowa do Marynopola gdzie uczestnicy projektu podzieli się na dwie grupy. Jedna przedłużyła swoją wyprawę, krążąc rowerami po lesie, a druga zabrała się do rozpalania ogniska. Kiedy wszyscy spotkali się na polanie, rozpoczęło się skakanie w workach, chodzenie na szczudłach, rozwiązywanie zagadek logicznych oraz wiele innych gier i zabaw, które dostarczyły mnóstwo radości. Rozbudzone w ten sposób apetyty młodzież zaspokoiła upieczonymi na ogniu smakowitymi kiełbaskami. 
 
Niezwykłych wrażeń nie zabrakło także kolejnego dnia, gdy uczniowie wyruszyli nad Bystrzycę. Najpierw uczyli się podstaw kajakarstwa, a zdobytą wiedzę wykorzystali podczas spływu, który dla wielu był pierwszą taką wyprawą w życiu. Chociaż omijanie przeszkód na rzece nie było łatwe to właśnie spływ kajakowy został uznany przez zagranicznych gości za jedną z największych atrakcji pobytu w Polsce. 
 
Ostatni dzień rozpoczęła prezentacja, przygotowanych przez uczestników projektu, "zdrowych jadłospisów" z najbardziej znanymi potrawami z całego świata i przepisami ich przyrządzania. Potem międzynarodowa grupa pojechała do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kraśniku, gdzie zgłębiała tajniki zapasów. Prowadzący zajęcia mistrzowie Polski, Europy i świata nie tylko prezentowali zapaśnicze przerzuty i chwyty, a także opowiadali o niełatwym życiu sportowca, sztywnych zasadach odżywiania i trudnych treningach. 
 
Kolejnym punktem programu była wizyta w cegielni w Słodkowie, gdzie młodzież najpierw obserwowała produkcję cegieł, a następnie próbowała własnych sił przy ich formowaniu. Straconą podczas pracy energię wszystkim zrekompensował pyszny bigos i pieczone ziemniaki. 
 
Po powrocie do szkoły odbyła się prezentacja gier przygotowanych przez uczestników projektu, a wieczorem dyskoteka, którą rozpoczął... polonez. Dalsza część zabawy odbywała się już w typowo "dyskotekowych" rytmach z przerwą na uhonorowanie zagranicznych gości i wręczenie im pamiątek z pobytu w Polsce. 

W lutym gimnazjaliści z Trzydnika Dużego oraz pozostałych placówek partnerskich, spotkają się w Norwegii. 
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: