Impreza, która odbędzie się w sobotę 24 i niedzielę 25 sierpnia, będzie połączona z oficjalnym otwarciem kompleksu sportowo-rekreacyjnego.
To jedna z najważniejszych inwestycji w gminie w ostatnich latach. Budowa kosztowała 1 milion 455 tysięcy złotych, które pochodziły z budżetu gminy, Ministerstwa Sportu i unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Za te pieniądze przy gimnazjum w Trzydniku Dużym powstało m.in. pełnowymiarowe trawiaste boisko z trzytorową bieżnią, droga dojazdowa i utwardzony plac wystawienniczy z infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i energetyczną. Najbliższy festyn będzie pierwszą imprezą na nowym obiekcie.
Wszystko rozpocznie o 16.00 sobotni turniej sołectw z udziałem sześcioosobowych drużyn, które będą rywalizować w trzech kategoriach: zawodach sportowo-rekreacyjnych, występach scenicznych i prezentacjach promocyjnych. Zawody sportowe będą rozgrywane w 7 konkurencjach. Będą to: zbieranie ziemniaków na czas, strącanie balonów cepem, ubijanie piany, przeciąganie liny, strongman, a także piłkarski konkurs strzałów na bramkę i hula-hop. W części kulturalnej drużyny będą prezentować programy kabaretowe, muzyczne lub wokalno-instrumentalne. Natomiast na stoiskach promocyjnych zespoły będą się chwalić produktami lokalnymi, wyrobami rękodzieła lub innymi, wyróżniającymi poszczególne miejscowości. Oprócz kibicowania drużynom organizatorzy zapraszają na koncerty zespołów "Voyager" i "SK I" oraz nocną dyskotekę. Mają nadzieję, że z tej propozycji skorzystają zarówno mieszkańcy gminy, jak też turyści. Dla mieszkańców będzie to znakomita okazja do wspólnej zabawy, zacieśniania więzi międzypokoleniowych i ciekawego spędzenia wolnego czasu. Turyści będą mogli poznać niepowtarzalne smaki potraw regionalnych oraz obserwować zmagania zawodników i zawodniczek w oryginalnych konkurencjach.
Niedzielną część Dni Trzydnika rozpocznie w niedzielę o 13.00 polowa msza święta, którą proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża świętego w Woli Trzydnickiej ksiądz Edward Franczak odprawi na nowym boisku. Po poświęceniu i uroczystym otwarciu obiektu rozpocznie się program artystyczno-obrzędowy, na który złożą się koncert Orkiestry Dętej z Olbięcina, dożynkowe widowisko obrzędowe, podczas którego role starostów będą pełnić Marcin Łukasik z Trzydnik Dużego Kolonii i Anna Woś z Olbięcina, a także występy zespołów kół gospodyń wiejskich, dzieci i młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury oraz lokalnej Kapeli Ludowej i zespołu "Świteź" z Węglina. W wieczornej części publiczność będzie się bawić przy skeczach kabaretu "Klika" oraz muzyce zespołów "Farba" i "Rainbow".
Podczas festynu nagrody odbiorą laureaci tegorocznych konkursów na najładniejszy ogród przydomowy, najbardziej zadbane gospodarstwo rolne oraz pocztówkę, promującą walory lokalne i herb gminy. Właścicielkami najładniejszych ogrodów są Wiesława Blat z Miejscowości Budki i Edyta Naurecka z Rzeczycy Ziemiańskiej, które odbiorą dwie równorzędne pierwsze nagrody. Trzecia trafi do Julii Czerwińskiej z Trzydnika Małego. Właściciele pozostałych 6 ogrodów otrzymają wyróżnienia. W konkursie gospodarstw pierwsze miejsce jury przyznało Annie i Józefowi Wosiom z Olbięcina, drugie Katarzynie i Dariuszowi Zapalskim z Wólki Olbięckiej, a trzecie Renacie i Waldemarowi Pluderom z Olbięcina. Właściciele kolejnych trzech gospodarstw odbiorą wyróżnienia. Konkurs na pocztówkę już został rozstrzygnięty, ale werdykt zostanie ogłoszony dopiero podczas niedzielnego festynu.
Dwudniowa impreza w Trzydniku Dużym jest współfinansowana ze środków unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które samorząd pozyskał za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania Ziemi Kraśnickiej.