W czwartek 12 września, podczas XXVI sesji Rady Gminy Trzydnik Duży radni zgodzili się na złożenie wniosku o dofinansowanie budowy prawie 2 kilometrów trasy Wola Trzydnicka - Agatówka. Na razie jest to droga gruntowa, utwardzona tłuczniem kamiennym. Jeśli gmina otrzyma rządowe wsparcie poprawi podbudowę i położy na niej dwie warstwy asfaltu. Oprócz jezdni wykonane będą zjazdy oraz utwardzenie pobocza. Kosztorysowa wartość budowy drogi to 1 milion 800 tysięcy złotych, z czego połowę samorząd może otrzymać z budżetu państwa.
Rada Gminy Trzydnik Duży zgodziła się też poprzeć wniosek o przyznanie dotacji na kolejną "schetynówkę", którą chce realizować powiat kraśnicki. Razem z gminami Trzydnik Duży i Kraśnik, samorząd powiatowy zamierza ubiegać się o dofinansowanie budowy drogi Rzeczyca Ziemiańska - Kraśnik na odcinku od Rzeczycy Ziemiańskiej do Owczarni. W tym roku powiat wykonuje około 500 metrów asfaltowej nawierzchni, która kończy się w Owczarni. Dalej jest tylko droga gruntowa. By dojechać do Kraśnika brakuje jeszcze około 1300 metrów asfaltu. Inwestycja jest szczególnie ważna dla mieszkańców Owczarni, Trzydnika Małego i Rzeczycy Ziemiańskiej, którzy mieliby zdecydowanie krótszy dojazd do Kraśnika. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany połowa kosztów na budowę trasy będzie pochodzić z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych a resztą podzielą się powiat kraśnicki oraz gminy Trzydnik Duży i Kraśnik.
Wnioski o dotacje na przyszłoroczne "schetynówki" trzeba złożyć do końca września, a decyzje w tej sprawie powinny być znane pod koniec roku.
Zmiany w zagospodarowaniu odpadów komunalnych
Podczas czwartkowej sesji radni zmienili uchwały, dotyczące zagospodarowania odpadów z miejscowych cmentarzy. Gmina w porozumieniu z proboszczami zakupiła kontenery do segregacji. Każdy z nich ma pojemność 7m3 i jest podzielony na dwie komory. Do jednej mieszkańcy wrzucają puste wkłady po zniczach, plastikowe kwiaty i inne tego typu śmieci, natomiast do drugiej szkło. Odpady biodegradowalne będą trafiać na kompostowniki, które przy niektórych cmentarzach już powstały. Do tej pory opłaty za odbiór śmieci były wnoszone ryczałtem, bez względu na wielkość cmentarza i ilość odpadów a teraz parafie będą płacić za każdy opróżniony pojemnik. Szacuje się, że z największego w gminie cmentarza w Rzeczycy Ziemiańskiej rocznie będzie opróżnianych 8 - 10 kontenerów, a w pozostałych około 2 - 4.