r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Grupa dzieci w tradycyjnych ludowych strojach stoi na scenie. Dziewczynki mają czerwone spódnice, białe bluzki i wianki, a chłopcy czarne spodnie i kapelusze. W tle baner z napisem o zespołach pieśni i tańca.
14-04-2025

Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce

Wśród młodych mieszkańców Lubelszczyzny nie brakuje osób, które chcą i dbają o ludowe tradycje. 12 grup wzięło udział w drugim Wojewódzkim Przeglądzie Dziecięcych Zespołów Pieśni i Tańca Ludowego, który odbył się w gminie Trzydnik Duży.

W sobotę 12 kwietnia w nowej hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Olbięcinie prezentowali się młodzi tancerze z powiatów kraśnickiego, lubelskiego i opolskiego. Na przegląd przyjechały trzy zespoły z Zaraszowa, po dwa z Annopola, Gościeradowa i Dzierzkowic, a także grupy z Józefowa nad Wisłą, Wilkołaza i Trzydnika Dużego, prowadzone przez instruktorki Agnieszkę Pietrzak i Edytę Pęcak.

Uczestnicy sobotniej imprezy rozpoczęli ją… polonezem, czcząc w ten sposób 1000-lecie powstania Królestwa Polskiego. Potem około 140-osobową rzeszę tancerzy oraz ponad 60-osobową publiczność powitali współorganizatorzy - dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym Ewa Sobota i prezes Centrum Inicjatyw Artystycznych Grzegorz Mączka oraz, reprezentujący wójta Krzysztofa Serafina, sekretarz gminy Trzydnik Duży Tomasz Mularczyk.

Każdy zespół prezentował jeden układ choreograficzny, a w finale wszyscy uczestnicy wzięli udział z zabawie "Czarna kurka".

Impreza nie miała formuły konkursu i występy nie były oceniane. Wszystkie grupy zostały uhonorowane jednakowymi nagrodami finansowymi i słodkimi upominkami, które wręczyli młodym tancerzom - dyrektor GOK Ewa Sobota, pomysłodawca przeglądu Grzegorz Mączka, sekretarz gminy Tomasz Mularczyk i reprezentująca starostę kraśnickiego Agnieszka Gremlas ze Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

Publiczność, zgromadzona w hali sportowej w Olbięcinie była pod ogromnym wrażeniem zdolności scenicznych młodych tancerzy. Ci z kolei wraz z opiekunami chwalili warunki, atmosferę i organizację przeglądu, który będzie kontynuowany. Pomysłodawcy zadeklarowali, że zorganizują trzecią edycję wydarzenia, ale miejsce i termin jeszcze nie zostały potwierdzone.

Partnerami sobotniego przeglądu były - Województwo Lubelskie "Lubelskie. Smakuj Życie!", Starostwo Powiatowe w Kraśniku, Gmina Trzydnik Duży i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Olbięcinie, a patronami honorowymi - Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, starosta kraśnicki Zbigniew Dżugaj i wójt gminy Trzydnik Duży Krzysztof Serafin. W organizacji imprezy pomogli pracownicy szkoły i urzędu gminy oraz sponsorzy: Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, "Autor Detailing" Ignacy Czajka Trzydnik Duży Kolonia, "Zniczex" Kraśnik Łukasz Kowalik i Magdalena Urban-Kosik Projektowanie Wnętrz.

Medialnie imprezę wsparli Informacyjna Agencja Samorządowa - ias24.eu, Gazeta Trzydnicka i Radio ESKA.

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-mazury-oberki-kujawiaki-i-inne-tance-foto,32535.html

 

Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce Mazury, oberki, kujawiaki i inne tańce
Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: