W Konkursie na Szopkę Bożonarodzeniową z Lubelszczyzny, organizowanym przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, tylko w dwóch pracach występują ruchome postaci. Jedną z konkursowych propozycji zgłosiła Grupa Koleżanek z Rzeczycy Księżej w gminie Trzydnik Duży, która zdobyła za nią pierwszą nagrodę.
W docenionej przez jurorów szopce autorki zmieściły kilkanaście postaci. Oprócz Józefa z Maryją i dzieciątkiem, także trzech króli, anioła, diabła, kominiarza, pastuszka, strażaka i Niemca. Praca jest inspirowana architekturą Teatru Osterwy, a wszystkie figurki są osadzone na teatralnej scenie, podświetlonej reflektorami wykonanymi z wytłaczanek po jajkach.
W rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową autorki nagrodzonej szopki przyznały, że konkursowa propozycja miała wyglądać… zupełnie inaczej. - Początkowo miała to być zwykła wiejska szopka kryta strzechą, ale gdy wczytałyśmy się w regulamin to okazało się, że musimy w niej umieścić elementy, nawiązujące do lubelskiego teatru. Znalezienie tego połączenia było dla nas największym wyzwaniem, ale ocena jurorów pokazuje, że wywiązałyśmy się z tego zadania - cieszą się "koleżanki" z Rzeczycy Księżej.
Nad przygotowaniem konkursowej propozycji autorki pracowały dwa tygodnie, a do wykonania szopki, oprócz wytłaczanek po jajkach, wykorzystały ścinki materiału, gazety, a nawet stylową bluzkę, która, jak się okazało, doskonale nadaje się na sceniczną… kurtynę.
Wyniki konkursu zostały ogłoszone w siedzibie współorganizatora, którym była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Natomiast wręczenie nagród odbyło się w foyer Teatru Osterwy, gdzie najładniejsze szopki można oglądać na pokonkursowej wystawie, która będzie czynna do 7 stycznia.
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-najladniejsza-szopka-w-regionie-z-rzeczycy-ksiezej-foto,31979.html