Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym znowu zamienił się w salę balową. W czwartek 5 grudnia placówka zaprosiła młodych i dorosłych mieszkańców gminy do wspólnego zatańczenia poloneza. W ten sposób zebrani uczcili pierwszą rocznicę wpisania tego tańca na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Rozpoczynając spotkanie dyrektor trzydnickiego ośrodka kultury i pomysłodawczyni obchodów Ewa Sobota przypomniała historię poloneza, podkreślając, że jest on dopiero szóstą polską tradycją, która znalazła się w zaszczytnym zestawieniu UNESCO.
Żeby poczuć ducha polskiego tańca narodowego zebrani w sali widowiskowej GOK wysłuchali polonezów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Michała Kleofasa Ogińskiego, a potem "ruszyli w tany".
Choć powszechnie wiadomo, że każdy Polak potrafi zatańczyć poloneza to w roli wodzireja wystąpiła nauczycielka wychowania fizycznego i promotorka sportu Dorota Nyk. Wśród tancerzy była młodzież ze Szkoły Podstawowej w Trzydniku Dużym z nauczycielkami Agnieszką Wolanin i Aldoną Borowską, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Woli Trzydnickiej i Stowarzyszenia "Pleciugi", przedstawiciele Klubu Seniora "Radość Życia", dyrektor miejscowej biblioteki publicznej Monika Latek oraz członek kraśnickiego oddziału Związku Piłsudczyków RP Edward Sosnówka z żoną Haliną. Edward Sosnówka wystąpił w galowym mundurze Wojska Polskiego, natomiast większość pozostałych tancerzy ubrała się na rocznicowe spotkanie w ludowe stroje krakowskie, lubelskie i rzeszowskie.
Wspólny polonez w GOK w Trzydniku Dużym może się wpisać na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych. Pierwszy raz tancerze spotkali się w tym miejscu kilka dni po wpisaniu tańca na listę UNESCO w grudniu 2023 roku, a po czwartkowych obchodach organizatorzy od razu zaprosili gości na kolejne spotkanie za rok.