„Tu spoczywa ś.p. Józef Lisek, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, jeden z pierwszych nauczycieli w Szkole Powszechnej w Rzeczycy Księżej w latach 1916 – 1953. Mieszkańcy Rzeczycy Księżej i Gmina Trzydnik Duży”. Taki napis widnieje na tablicy, zamontowanej na grobie Józefa Liska, której odsłonięcie odbyło się w poniedziałek 11 listopada jako jeden z główny akcentów obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Druga tablica, upamiętniająca zasłużonego mieszkańca Rzeczycy Księżej została odsłonięta na domu Józefa Liska, który w latach 1927 - 1944 był siedzibą szkoły.
Uczestnicy uroczystości na miejscowym cmentarzu oddali również hołd innym bohaterom walk o niepodległość. Złożyli wieńce i zapalili znicze m.in. na zbiorowej mogile powstańców styczniowych, na grobie żołnierza armii generała Władysława Andersa i uczestnika Bitwy pod Monet Cassino Kazimierza Liska oraz weterana wojny polsko-bolszewickiej Antoniego Grzybowskiego.
Poniedziałkowe obchody rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny, którą odprawił proboszcz parafii w Rzeczycy Księżej ksiądz Andrzej Szałęga.
Po eucharystii i upamiętnieniu poległych bohaterów uczestnicy uroczystości spotkali się w remizy OSP, gdzie odśpiewali hymn państwowy i wysłuchali okolicznościowego przemówienia wójta gminy Krzysztofa Serafina. Wspominając wydarzenia sprzed 106 lat Krzysztof Serafin podkreślił, że nie byłoby wolnej Polski bez bohaterskiej postawy przodków, którzy nigdy się nie poddawali, nawet gdy wydawało się, że wszystko zostało stracone. - To my dumni Polacy zadziwiliśmy świat, dokonaliśmy prawie niemożliwego, bo w listopadzie 1918 roku zbudowaliśmy swoje niepodległe państwo polskie - II Rzeczpospolitą. Naszym zbiorowym obowiązkiem teraz jest o tym pamiętać i nieustanie przypominać - mówił wójt Krzysztof Serafin.
Bohaterów walczących o niepodległość Polski, także tych z gminy Trzydnik Duży i okolic, wspominali również pasjonaci historii - Adam Pęzioł, Irena Kosikowska, Jadwiga Wojtaszek, Grzegorz Radwan i Edward Sosnówka. Ze względów zdrowotnych na spotkaniu zabrakło inicjatora pamiątkowych tablic i przewodniczącego społecznego komitetu obchodów narodowego święta w Rzeczyc Księżej Zygmunta Wierzchowiaka, który miał opowiedzieć o losach Antoniego Grzybowskiego.
Dopełnieniem prelekcji była wystawa pamiątek po bohaterach, w tym zdjęć z prywatnych archiwów rodzin i zbiorów własnych prelegentów.
W części artystycznej wystąpili uczniowie ze szkoły w Rzeczycy Księżej, którzy zaprezentowali wzruszający program słowno-muzyczny i taneczny. Na zakończenie, po poczęstunku przygotowanym przez miejscowe koło gospodyń wiejskich, wszyscy śpiewali pieśni legionowe wspólnie z solistkami Alicją Mozgawą i Amelią Kołodziej.
Poniedziałkowa uroczystość była kulminacją obchodów narodowego święta w gminie Trzydnik Duży, które rozpoczęły się już 6 listopada. W programie znalazły się m.in. "Poranek patriotyczny" Klubu Seniora "Radość życia", happening "Żywa flaga" na trzydnickim stadionie, a także prelekcje, zawody sportowe i warsztaty, organizowane w świetlicach wiejskich.
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-gminne-swieto-niepodleglosci-w-rzeczycy-ksiezej-foto,31788.html