r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

Grupa osób w tradycyjnych, różnorodnych strojach ludowych stojących w rzędzie, unisono wykonujących gest trzymając ręce za plecami.
14-12-2023

Wpisanie poloneza na liście UNESCO czas uczcić

Gminny Ośrodek Kultury w Trzydniku Dużym w środę 13 grudnia na kilka godzin zamienił się… w dwór szlachecki. Spotkali się w nim przedstawiciele władz, członkinie kół gospodyń wiejskich, dzieci, seniorzy, pracownicy świetlic wiejskich i inni mieszkańcy, by uczcić wpisanie poloneza na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Spotkanie rozpoczęło się i zakończyło wspólnym tańcem, który uczestnicy wykonali w strojach ludowych, kontuszach szlacheckich i stylizowanych na te z epoki, gdy polonez gościł na każdym dworze. Nawiązaniem do dawnych czasów było również szlacheckie menu, w którym znalazły się tradycyjne ciasta oraz dwa rodzaje krupniku - staropolski i czerwony, przyrządzane i podawane u właściciela majątku Rzeczyca Księża Antoniego Łaskarzewskiego. Czerwony krupnik był barwiony papryką, uprawianą dawniej bardzo często przez mieszkańców tej miejscowości.

Rozpoczynając spotkanie dyrektor GOK Ewa Sobota przypomniała historię poloneza, podkreślając, że taniec ten, wpisany na listę UNESCO 5 grudnia tego roku, jest dopiero szóstą polską tradycją, która znalazła się w tym zaszczytnym zestawieniu. Na listę trafiły: w 2018 roku szopkarstwo krakowskie, w 2020 kultura bartnicza, w 2021 sokolnictwo i tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała oraz w 2022 flisactwo. W tym roku jest to polonez, taniec, który ze względu na swój charakter był również nazywany "chodzonym", "pieszym", "kołowym", "korowodowym", czy "starodawnym" i choć jest kojarzony ze szlacheckimi dworami, to jego korzenie tkwią w kulturze ludowej. Prezentacje dopełniła muzyka - goście wysłuchali polonezów Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki i Michała Kleofasa Ogińskiego.

Ponadto etnomuzykolog Alicja Habza z Koła Gospodyń i Gospodarzy Krzczonów Sołtysy podczas mini recitalu zaśpiewała dwie pieśni ludowe i nawiązała do obchodzonej w środę rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Artystka przypomniała utwór "Mury" Jacka Kaczmarskiego, którego refren śpiewała cała sala.

Z kolei poetka Maria Magdziak z Woli Trzydnickiej zaprezentowała wiersz, napisany specjalnie na "szlacheckie" spotkanie, a na koniec goście rozkoszowali się jadłem, przygotowanym i sfinansowanym przez Stowarzyszenie "Pleciugi" z Rzeczycy Księżej.

Poloneza zatańczyli m.in. radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch, pełnomocnik wojewody lubelskiego do spraw kultury ludowej Wojciech Cioczek, kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Kraśniku Agnieszka Gremlas oraz członkowie trzydnickiego Klubu Seniora "Radość życia".

Zorganizowane spontanicznie spotkanie okazało się na tyle udane, że goście już zapowiedzieli się za, w pierwszą rocznicę wpisania poloneza na listę UNESCO.

(fot. GOK w Trzydniku Dużym)

https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-wpisanie-poloneza-na-liscie-unesco-czas-uczcic-foto,30049,1.html

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: