Rozpoczynając sobotnią uroczystość dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym Ewa Sobota przypomniała, że w sołectwie Węglin działają aż trzy organizacje społeczne - koło gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna i Zespół Obrzędowy "Świteź".
Wójt Krzysztof Serafin zwrócił uwagę, że takie organizacje są podstawą dobrej współpracy na rzecz lokalnej społeczności, a świetlica, która jest jedną z dziesięciu działających w gminie, powinna być miejscem spotkań i integracji mieszkańców w różnym wieku.
Mówili o tym także, w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego i starosty kraśnickiego Pawła Kudrela, członek zarządu powiatu Henryk Flis oraz asystent posłanki Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek Michał Stawiarski.
Zmodernizowaną świetlicę poświęcił proboszcz parafii w Węglinie ksiądz Krzysztof Kozieł, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wójt Krzysztof Serafin, Henryk Flis, Michał Stawiarski, radny Rady Gminy Trzydnik Duży Ryszard Dolecki, dyrektor GOK Ewa Sobota, przewodnicząca miejscowego KGW Kazimiera Szymańska oraz gospodarz świetlicy Marcin Stefanik i najmłodszy przedstawiciel mieszkańców Węglina.
Podczas biesiady ponad 60-osobowa publiczność oklaskiwała występy artystyczne wokalistów, związanych z trzydnickim ośrodkiem kultury - Julii Pietras, Julii Twardygrosz, Kamili Łączuk, Magdaleny Miśkiewicz i Adriana Sendraka.
Dużo rozrywki dostarczyły gościom także konkurencje sprawnościowe i karaoke, o animacje dla najmłodszych i malowanie buziek zadbała Aleksanda Wójcik ze świetlicy w Woli Trzydnickiej, a członkowie Stowarzyszenia Wschód Lubelskich Serc serwowali dzieciom popcorn i watę cukrową. O biesiadne menu zadbały panie z KGW Węglin i zespołu "Świteź. Organizację imprezy wsparli pracownicy urzędu gminy i instruktorzy ośrodka kultury.
Wśród biesiadników była młodzież z instruktorką Elżbietą Płechą z sąsiedniej świetlicy w Węglinku, panie z KGW w Liśniku Małym, grupa "Pleciugi" z Rzeczycy Księżej oraz radni i mieszkańcy Węglina.
Przerwa w funkcjonowaniu świetlicy, która ma swoją siedzibę w budynku OSP Węglin, była spowodowana m.in. przebudową obiektu. Prace kosztowały prawie 1 milion złotych, z czego 585 tysięcy złotych to środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a kolejne 415 tysięcy złotych stanowiła dotacja z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład". Z własnego budżetu gmina sfinansowała jedynie koszty nadzoru budowlanego.
Świetlica będzie czynna trzy razy w tygodniu w poniedziałki, środy i piątki między 17.00 a 20.00.
(fot. GOK w Trzydniku Dużym)
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-jesienna-biesiada-w-swietlicy-w-weglinie,29683.html?p=1