Święto plonów rozpoczęła dziękczynna msza święta, którą w miejscowym kościele koncelebrowali proboszcz parafii ksiądz Janusz Kucz, dziekan Dekanatu Zaklikowskiego i proboszcz parafii w Olbięcinie ksiądz Henryk Bogdanienko oraz księża - Jan Wilk z Rzeczycy Ziemiańskiej i Bartłomiej Skoczylas z Woli Trzydnickiej.
Po eucharystii korowód dożynkowy z pocztami sztandarowymi i przedstawicielami władz samorządowych, przy dźwiękach Kapeli Ludowej z Trzydnika Dużego, przeszedł na boisko przy byłej szkole, gdzie nastąpiło tradycyjne przekazanie chleba oraz prezentacja i ośpiewanie wieńców dożynkowych. Bochen wypieczony z tegorocznych zbóż przekazali wójtowi Krzysztofowi Serafinowi starostowie - Renata Odrzywolska z Dąbrowy Olbięckiej i Sylwester Flis z Trzydnika Małego. Pani Renata od kilkunastu lat razem z mężem prowadzi 12-hektarowe gospodarstwo, które specjalizuje się w uprawie zbóż, rzepaku i owoców miękkich oraz hodowli trzody chlewnej. Dodatkowo pani Renata pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzydniku Dużym oraz udziela się w kole gospodyń wiejskich i radzie parafialnej. Sylwester Flis wspólnie z żoną ma gospodarstwo o powierzchni 19 hektarów, na których uprawia zboża, rzepak i kukurydzę. Poza tym aktywnie uczestniczy w życiu społecznym jako radny Rady Gminy Trzydnik Duży.
Tradycyjnym punktem niedzielnego święta plonów był konkurs wieńców dożynkowych, w którym jury oceniło 12 kompozycji, w tym 4 tradycyjne i 8 współczesnych. Za wieniec tradycyjny, poza pierwszą nagrodą dla mieszkanek Dąbrowy Choiny i Mikulina, jurorzy nagrozili KGW w Rzeczycy Ziemiańskiej. Natomiast w kategorii kompozycji współczesnych przyznali pierwsze miejsce KGW w Łychowie Szlacheckim oraz drugie ex aequo dla "Grupa Koleżanek" z Rzeczycy Księżej i KGW z Liśnika Małego. Pozostałe grupy wieńcowe zasłużyły na trzecie nagrody. Za wieńce tradycyjne otrzymały je KGW z Łychowa Gościeradowskiego i Rzeczycy Księżej, a za kompozycje współczesne zostały nagrodzone koła z Woli Trzydnickiej, Weglinka i "Przyjazna Wieś Olbięcin" oraz sołectwo Trzydnik Duży Kolonia i "Pleciugi" z Rzeczycy Księżej.
Dożynkowe kompozycje oceniali przewodnicząca komisji kultury Rady Gminy Trzydnik Duży Beata Drewniak, magister sztuki Olimpia Koziej-Kula, sekretarz gminy Tomasz Mularczyk i kierownik placówki terenowej KRUS w Kraśniku Małgorzata Kopeć.
Za przygotowanie okazałych wieńców, a także stoisk promocyjnych kilkunastu sołectw, organizacji i instytucji, podczas swojego wystąpienia grupom wieńcowym dziękował wójt Krzysztof Serafin. Słowa podziękowania skierował również do mieszkańców Dąbrowy Olbięckiej i członkiń miejscowego KGW na czele z radną Joanną Gozdalską i przewodniczącą koła Magdaleną Wojtan, które zaangażowały się w organizację tegorocznych dożynek, w tym przygotowanie wspólnej biesiady przy suto zastawionym stole.
W obchodach święta plonów wzięli udział m.in.: poseł Kazimierz Choma, radna Sejmiku Województwa Lubelskiego Anna Baluch, przedstawiciele posłanki Parlamentu Europejskiego Beaty Mazurek, ministra edukacji Przemysława Czarnka, starosta kraśnicki Paweł Kudrel i członek zarządu powiatu Henryk Flis, przewodniczący Rady Gminy Trzydnik Duży Ryszard Serafin i sekretarz gminy Tomasz Mularczyk.
Podczas dożynkowego festynu swoje zdolności muzyczne prezentowali młodzi artyści z Gminnego Ośrodka Kultury w Trzydniku Dużym, w tym grupy "Akro Trzy" i "Cool Crew" oraz Kamila Łaczuk, a także solistka rozwijającą swój talent w Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku Julia Twardygrosz.
Przed publicznością wystąpili także dorośli wykonawcy: Kapela Ludowa z Trzydnika Dużego, Maria Magdziak z Woli Trzydnickiej, KGW z Rzeczycy Księżej i Łychowa Gościeradowskiego. KGW "Przyjazna Wieś Olbięcin" oraz wokaliści Adrian Sendrak i Grzegorz Szyfer. Wieczorem dożynkowych gości bawiły discopolowe grupy - "Solaris" i "Jorrgus", a niedzielny festyn zakończyła "dyskoteka pod chmurką", którą poprowadził DJ Rogoża.
Dożynkom towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci, stoiska z lokalnymi przysmakami i wyrobami rękodzielniczymi, przygotowane przez mieszkańców Agatówki, Budek, Dąbrowy, Olbięcina, Liśnika Małego, Łychowa Szlacheckiego, Rzeczycy Ziemiańskiej i Węglinka. Swoje stoiska promocyjne miały również Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Olbięcinie, KRUS, Terenowe Koło Pszczelarskie w Trzydniku Dużym i Zaklikowie oraz Gmina Trzydnik Duży.
O atrakcje dla dzieci zadbali instruktorzy GOK w Trzydniku Dużym oraz członkowie Stowarzyszenia Wschód Lubelskich Serc, którzy prowadzili również zbiórkę pieniędzy na rzecz chorej Martynki ze Skorczyc.
Dodatkową atrakcją dożynek okazała się prezentacja konnego wozu strażackiego z lat 50. minionego wieku, przygotowana przez druhów z OSP w Dąbrowie Olbięckiej oraz pokaz nowo zakupionego samochodu ratowniczo-gaśniczego, który od kilku tygodni ma OSP w Olbięcinie.
Podczas niedzielnych dożynek goście podziwiali także efekty sesji zdjęciowych "Mamma Mia" i "Super Hero", wykonanych przez Olimpię Koziej-Kulę, a zorganizowanych przez trzydnicki ośrodek kultury.
(fot. O. Koziej-Kula)
https://ias24.eu/aktualnosci,trzydnik-duzy-swieto-plonow-w-dabrowie-foto,29381,1.html