r. Imieniny

ODPADY KOMUNALNE

Grafika śmietniki
STRATEGIA

Stretegia
Aktualności

budynek z fotowolkaiką
21-04-2023

Co powinieneś wiedzieć zanim zainwestujesz w zakup instalacji fotowoltaicznej?


Prosument – właściciel instalacji fotowoltaicznej (mikroinstalacji),
Sieć dystrybucyjna – począwszy od przyłącza do budynku, poprzez linię niskiego napięcia, transformator SN/nN, sieć średniego napięcia, transformator WN/SN w stacjach GPZ. 
 
  1. Energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną powinna zostać zużyta w posesji prosumenta (autokonsumpcja).
  2. Jeżeli w danej chwili energia nie jest zużyta przez odbiorniki w posesji prosumenta zostanie przesłana do sieci dystrybucyjnej.
  3. Sieć dystrybucyjna nie zawsze ma możliwość przyjęcia wyprodukowanej przez instalację energii. Ograniczenie wynika z zapotrzebowania na energię wszystkich odbiorców w danej chwili, a także aktualnej wysokości napięcia w sieci dystrybucyjnej.
  4. Inwerter instalacji fotowoltaicznej posiada zabezpieczenie, które wyłączy instalację po stwierdzeniu wysokości napięcia przekraczającej wartość maksymalną, normatywną wynoszącą 253 V (uśredniona wartość 10-minutowa). Jest to konieczne, gdyż napięcie należy ograniczać do wartości bezpiecznych dla ludzi i odbiorników oraz zgodnych z obowiązującymi przepisami.
  5. Wysokie napięcie w sieci dystrybucyjnej wynika z podnoszenia napięcia przez instalacje fotowoltaiczne wszystkich prosumentów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej.
  6. Możliwości przyjęcia energii przez sieć dystrybucyjną zależą od jej budowy, rozległości oraz ilości odbiorców. Sieć kablowa ma większe możliwości od sieci napowietrznej, jednak każda sieć w miarę przyrostu ilości instalacji osiągnie moment, kiedy nie będzie mogła przyjąć energii.
  7. Instalator instalacji fotowoltaicznej przed jej przyłączeniem zobowiązany jest do przeanalizowania czy instalacja będzie prawidłowo pracować, czy sieć dystrybucyjna jest w stanie przyjąć nadmiar wyprodukowanej energii. Analiza polega na sprawdzeniu parametrów sieci (przekroju i rozległości), należy także uwzględnić wszystkie sąsiednie instalacje fotowoltaiczne.
  8. Instalacje fotowoltaiczne jednofazowe wytwarzają większy prąd niż trójfazowe przy tej samej mocy, przez co wytwarzają większe napięcie celem oddania wyprodukowanej energii.
  9. Obowiązuje zasada – im większa moc instalacji fotowoltaicznej tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z przyjęciem energii przez sieć dystrybucyjną.
  10. Przyczyną nieprawidłowej pracy instalacji może być także instalacja wewnętrzna posesji (przekrój przewodów oraz odległość od sieci).
  11. PGE Dystrybucja S.A. prowadzi regulację napięcia dwa razy w roku na transformatorze WN/SN w stacjach GPZ (wiosna – obniżenie napięcia i jesień podwyższenie napięcia). Możliwości regulacji na transformatorze SN/nN są ograniczone z uwagi na konieczność dostosowania wysokości napięcia dla wszystkich użytkowników przyłączonych do tej sieci, niezależnie od odległości od transformatora. Ponadto normatywna wartość napięcia (uśredniona wartość 10-minutowa) powinna być utrzymana o każdej porze dnia, także wieczorem, kiedy instalacje fotowoltaiczne nie pracują, a obciążenie sieci jest duże.
  12. W każdym tygodniu 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń ± 10% napięcia znamionowego”, czyli 5% uśrednionych wartości napięcia może zawierać się poza przedziałem od 207 V do 253 V.
  13. W sieci elektroenergetycznej mogą występować napięcia chwilowe spoza przedziału 207V do 253V, jednakże do oceny prawidłowej pracy sieci analizie podlegają 10-minutowe uśrednione wartości napięcia występujące w miejscu dostarczenia energii.
  14. Inwerter umieszczony w instalacji wewnętrznej posesji wytwarza napięcie pracy, które podlega spadkowi w tej instalacji. Stąd wynika rejestracja przez inwerter napięcia wyższego niż rejestruje układ pomiarowy. 
  15. Każda nieprawidłowo działająca instalacja fotowoltaiczna (np. z niewłaściwie nastawionym zabezpieczeniem napięciowym) zostanie odłączona przez PGE Dystrybucja S.A. od sieci dystrybucyjnej.  Odłączenie zostanie zrealizowane poprzez trwałe wstrzymanie dostawy energii do posesji. Wznowienie nastąpi po złożeniu pisemnego oświadczenia instalator o prawidłowym nastawieniu zabezpieczenia.

fot: tauron.pl

Ikona pdfUrząd Regulacji Energetyki - Fotowoltaika: dlaczego panele wyłączają się w słoneczne dni?, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [158.80 KB]

Ikona pdfMikroinstalacja fotowoltaiczna - dlaczego się wyłącza i nie produkuje energii elektrycznej?, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [3.75 MB]

 

Powrót
Program CZYSTE POWIETRZE

Plakat informacyjny o Gminnym Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym Programu Czyste Powietrze, z herbem Polski i logotypami ministerstw, wraz z danymi kontaktowymi i logotypem WFOS.
GAZETA TRZYDNICKA
Gazeta Trzydnicka

Za pośrednictwem Gazety Trzydnickiej przekazujemy Państwu istotne informacje, promujemy lokalne środowisko i przybliżamy historię Małej Ojczyzny.

PROJEKTY UNIJNE
Projekty Unijne

Projekty zrealizowane w Gminie: