Prosument – właściciel instalacji fotowoltaicznej (mikroinstalacji),
Sieć dystrybucyjna – począwszy od przyłącza do budynku, poprzez linię niskiego napięcia, transformator SN/nN, sieć średniego napięcia, transformator WN/SN w stacjach GPZ.
- Energia elektryczna wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną powinna zostać zużyta w posesji prosumenta (autokonsumpcja).
- Jeżeli w danej chwili energia nie jest zużyta przez odbiorniki w posesji prosumenta zostanie przesłana do sieci dystrybucyjnej.
- Sieć dystrybucyjna nie zawsze ma możliwość przyjęcia wyprodukowanej przez instalację energii. Ograniczenie wynika z zapotrzebowania na energię wszystkich odbiorców w danej chwili, a także aktualnej wysokości napięcia w sieci dystrybucyjnej.
- Inwerter instalacji fotowoltaicznej posiada zabezpieczenie, które wyłączy instalację po stwierdzeniu wysokości napięcia przekraczającej wartość maksymalną, normatywną wynoszącą 253 V (uśredniona wartość 10-minutowa). Jest to konieczne, gdyż napięcie należy ograniczać do wartości bezpiecznych dla ludzi i odbiorników oraz zgodnych z obowiązującymi przepisami.
- Wysokie napięcie w sieci dystrybucyjnej wynika z podnoszenia napięcia przez instalacje fotowoltaiczne wszystkich prosumentów przyłączonych do sieci dystrybucyjnej.
- Możliwości przyjęcia energii przez sieć dystrybucyjną zależą od jej budowy, rozległości oraz ilości odbiorców. Sieć kablowa ma większe możliwości od sieci napowietrznej, jednak każda sieć w miarę przyrostu ilości instalacji osiągnie moment, kiedy nie będzie mogła przyjąć energii.
- Instalator instalacji fotowoltaicznej przed jej przyłączeniem zobowiązany jest do przeanalizowania czy instalacja będzie prawidłowo pracować, czy sieć dystrybucyjna jest w stanie przyjąć nadmiar wyprodukowanej energii. Analiza polega na sprawdzeniu parametrów sieci (przekroju i rozległości), należy także uwzględnić wszystkie sąsiednie instalacje fotowoltaiczne.
- Instalacje fotowoltaiczne jednofazowe wytwarzają większy prąd niż trójfazowe przy tej samej mocy, przez co wytwarzają większe napięcie celem oddania wyprodukowanej energii.
- Obowiązuje zasada – im większa moc instalacji fotowoltaicznej tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z przyjęciem energii przez sieć dystrybucyjną.
- Przyczyną nieprawidłowej pracy instalacji może być także instalacja wewnętrzna posesji (przekrój przewodów oraz odległość od sieci).
- PGE Dystrybucja S.A. prowadzi regulację napięcia dwa razy w roku na transformatorze WN/SN w stacjach GPZ (wiosna – obniżenie napięcia i jesień podwyższenie napięcia). Możliwości regulacji na transformatorze SN/nN są ograniczone z uwagi na konieczność dostosowania wysokości napięcia dla wszystkich użytkowników przyłączonych do tej sieci, niezależnie od odległości od transformatora. Ponadto normatywna wartość napięcia (uśredniona wartość 10-minutowa) powinna być utrzymana o każdej porze dnia, także wieczorem, kiedy instalacje fotowoltaiczne nie pracują, a obciążenie sieci jest duże.
- W każdym tygodniu 95% ze zbioru 10-minutowych średnich wartości skutecznych napięcia zasilającego powinno mieścić się w przedziale odchyleń ± 10% napięcia znamionowego”, czyli 5% uśrednionych wartości napięcia może zawierać się poza przedziałem od 207 V do 253 V.
- W sieci elektroenergetycznej mogą występować napięcia chwilowe spoza przedziału 207V do 253V, jednakże do oceny prawidłowej pracy sieci analizie podlegają 10-minutowe uśrednione wartości napięcia występujące w miejscu dostarczenia energii.
- Inwerter umieszczony w instalacji wewnętrznej posesji wytwarza napięcie pracy, które podlega spadkowi w tej instalacji. Stąd wynika rejestracja przez inwerter napięcia wyższego niż rejestruje układ pomiarowy.
- Każda nieprawidłowo działająca instalacja fotowoltaiczna (np. z niewłaściwie nastawionym zabezpieczeniem napięciowym) zostanie odłączona przez PGE Dystrybucja S.A. od sieci dystrybucyjnej. Odłączenie zostanie zrealizowane poprzez trwałe wstrzymanie dostawy energii do posesji. Wznowienie nastąpi po złożeniu pisemnego oświadczenia instalator o prawidłowym nastawieniu zabezpieczenia.
fot: tauron.pl
Urząd Regulacji Energetyki - Fotowoltaika: dlaczego panele wyłączają się w słoneczne dni?, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [158.80 KB]
Mikroinstalacja fotowoltaiczna - dlaczego się wyłącza i nie produkuje energii elektrycznej?, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [3.75 MB]